fbpx
03 Czerwiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

17 rodzajów bakterii…na naszych rękach!

Gdyby ktoś zapytał nas: gdzie można znaleźć 17 rodzajów bakterii, chyba większości przyszło by na myśl jakieś bardzo brudne miejsce, albo już tyko ilustrowany podręcznik do mikrobiologii. Nic bardziej mylnego! Takie mini zoo możemy znaleźć na własnych dłoniach!

W piątek obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. To dobra okazja, aby przyjrzeć się najnowszym badaniom dotyczącym higieny naszych rodaków i wnioski wyciągnięte z tej lektury, jak najszybciej przełożyć na wzrost reżimu sanitarnego w swoim gabinecie!

Naukowcy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przebadali dłonie 652 osób, pod kątem występowania szkodliwych drobnoustrojów. Wyniki tych testów okazały się być porażające!

Pomimo iż większość badanych deklaruje mycie rąk po każdym wyjściu z toalety (90%) i kontakcie ze zwierzętami (57%), to na większości dłoni znaleziono drobnoustroje. Częstym gościem naszych rąk był gronkowiec złocisty, odporny na większość antybiotyków, a także bakterie typu kałowego wywołujące zatrucia pokarmowe oraz grzyby.

Lekarze mają bardzo negatywne zdanie o higienie swoich pacjentów. Wielu chorych, nawet do specjalisty przychodzi z kilku dniowym brudem i wspomnieniem prysznica sprzed tygodnia. Często zdarza się, że w takich przypadkach lekarze odmawiają badania i wypraszają pacjenta.

Skąd biorą się na naszych dłoniach te groźne bakterie? Naukowcy zbadali także miejsca, które od wielu lat podejrzewane są o zaniedbania higieniczne. Najwięcej bakterii znaleziono na dworcach, w pociągach, w galeriach handlowych, a także na pieniądzach, choć na tych ostatnich królowały grzyby.

Co ciekawe, okazało się, że nawet we własnym domu nie jesteśmy do końca bezpieczni. Nasze blaty kuchenne i piloty od telewizorów stanowią miejsce zamieszkania wielu niebezpiecznych osobników.
Źródło: PAP Nauka