fbpx
30 Lipiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Depilacja laserowa – warta swoich pieniędzy?

Wraz ze zbliżającym się okresem wyższych temperatur i krótszych sukienek często powraca do nas problem depilacji nóg i innych części naszego ciała. Zmęczone koniecznością stosowania półśrodków w postaci podręcznych depilatorów i maszynek jednorazowych poszukujemy kolejnych sposobów na trwałą eliminację zbędnych włosków. Na popularności zyskują takie metody jak wosk, czy pasta cukrowa, których kolejne kampanie reklamowe wraz z nastaniem ciepłych dni zalewają nasze media społecznościowe. Za najbardziej skuteczną nadal uważana jest metoda laserowa, o której w pozytywach wypowiadają się kolejne użytkowniczki popularnych grup i forów internetowych. I choć przez lata była ona uważana za dość niebezpieczną i szkodliwą z punktu widzenia kondycji skóry, to postęp technologiczny, jaki nastąpił w ostatnich latach w tej dziedzinie pozwolił skutecznie wyeliminować te obawy. Niestety nadal za dużą wadę zabiegu depilacji laserowej jest uważana jego cena. Czy jednak rzeczywiście należy ją uważać za wysoką? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Na czym polega depilacja laserowa?

Sam zabieg polega na wykorzystaniu specjalnego lasera, którego wiązka jest pochłaniana przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Odbiera ona energię przekazywaną przez laser po czym niszczona jest cała cebulka włosa wraz z jej korzeniami. Działanie to trzeba powtórzyć ze względu na różne fazy wzrostu włosków. Laser pozwala na usunięcie tylko włosków znajdujących się w aktywnej fazie wzrostu (anagenie). Fazy wzrostu zmieniają się regularnie co kilka tygodni, dlatego jedna wizyta nie wystarczy, aby całkowicie wydepilować założony obszar skóry.

Podczas decyzji o wyborze kliniki medycyny estetycznej, która ma przeprowadzić zabieg, warto dopytać o urządzenie wykorzystywane podczas depilacji. Ich wybór jest pokaźny, a ze względu na różnice w specyfikacji efekt może nie być zadowalający. Popularne lasery IPL czy rubinowe ze względu na inną długość fal mogą zapewnić znacznie słabszą penetrację skóry, a co za tym idzie mniejszą absorbcję melatoniny i słabszy bądź krótkotrwały rezultat. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest laser długo-impulsowy Nd:YAG (którego duża długość fal może jednak spowodować uszkodzenie głębszych naczyń krwionośnych) oraz laser operujący falą o długości 810nm, który gwarantuje najlepsze efekty i konieczność przeprowadzenia najmniejszej ilości zabiegów. Przykładem takiego urządzenia jest laser Chromatica Platinum XL charakteryzujący się bardzo niskim ryzykiem wystąpienia niepożądanych wyników oraz bólu podczas stosowania. Dodatkowo podczas całego zabiegu stosowany jest efekt chłodzenia powierzchni skóry do kilku stopni Celsjusza co zapewnia nam maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

Ilu zabiegów potrzeba?

Niestety nie jest to takie proste, gdyż ilość zabiegów zależy od wielu czynników, jednak niezależnie od nich ciężko będzie nam uzyskać długotrwały i satysfakcjonujący rezultat już po pierwszej wizycie. Oczywiście, każde kolejne spotkanie ze specjalistą będzie skutkowało coraz mniejszą ilością odrastających włosków, lecz aby całkowicie pozbyć się owłosienia należy zarezerwować sobie czas na 5-6 wizyt w odpowiednich odstępach czasowych. Dokładna ilość zależy od obszaru, jaki chcemy wydepilować, stopnia owłosienia, odcienia włosów oraz ich kondycji i powinna zostać uprzednio skonsultowana ze specjalistą. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na przebieg całkowitej depilacji jest też standard, jakiego używa laser wykorzystywany podczas zabiegu. Tutaj również warto sprawdzić uprzednio podstawowe informacje dotyczące urządzenia. Zdecydowanie dłużej zajmie nam bowiem osiągnięcie rezultatu z wykorzystaniem popularnych laserów IPL lub rubinowych, od tych działających z pomocą laserów długo-impulsowych Nd:YAG czy też operujących falą o długości 810nm, który jest wskazywany przez wielu ekspertów jako najskuteczniejszy z opcji dostępnych na rynku.

Czy depilacja laserowa jest dla każdego?

Z depilacji z wykorzystaniem lasera nie może skorzystać każdy. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów medycyny estetycznej istnieje szereg przeciwskazań, które wykluczają stosowanie tej metody. Oprócz wspomnianej wcześniej opalenizny, niezależnie od tego czy została ona uzyskana w sposób naturalny, czy za pomocą samoopalaczy lub bronzerów, możliwość skorzystania z tej metody jest wykluczona w sytuacji, gdy przyjmujemy leki światłouczulające lub chorujemy na nowotwór. Nie zalecana jest również dla kobiet będących w ciąży i w przypadku infekcji na wybranym obszarze ciała. Drastycznie niską skuteczność uzyskamy natomiast w przypadku włosków siwych, blond i rudych, które są ubogie w melaninę – ciemny pigment ułatwiający laserową likwidację niepotrzebnego owłosienia. Znaczenie dla powodzenia całego zabiegu ma również grubość włoska.

Sam okres pozabiegowy także objęty jest restrykcjami. Po wyjściu z kliniki należy przez następne tygodnie unikać nadmiernego opalania skóry, gorących kąpieli czy, mogących podrażnić naszą skórę, wizyt na basenie lub w saunie. Po samym zabiegu możemy spodziewać się delikatnego zaczerwienienia i obrzęku, jednak skutki powinny ustąpić już po kilku-kilkunastu godzinach.

Trwałość oraz koszty

Osoby oczekujące trwałych i satysfakcjonujących efektów już po pierwszej wizycie będą zawiedzione. Dla stałego i zadowalającego rezultatu musimy zarezerwować czas na kilka wizyt w wybranej klinice, a z każdym kolejną ilość odrastających włosków będzie malała. Już pierwszy pobyt powinien pozwolić nam na ocenę, czy właściwie wybraliśmy. Ilość zabiegów różni się bowiem w zależności od jakości i typu urządzenia, którym dysponuje dany ośrodek, dlatego ważnym jest wybranie miejsca o odpowiedniej renomie i nowoczesnym sprzęcie. Warto na wstępie odrzucić najtańsze propozycje, korzystające często z przestarzałego lasera o słabej penetracji i gwarantującego krótkotrwały rezultat. Średni całkowity czas, jaki należy poświęcić na pozbycie się owłosienia w wybranej strefie naszego ciała, to 5-6 wizyt. Może pojawić się konieczność zabiegów przypominających, koniecznych do utrzymania właściwego efektu, lecz jest to rzadkością a efekt depilacji laserowej określany jest jako trwały.

Ceny zabiegów są zróżnicowane, gdyż zależy ona nie tylko od miejsca przeznaczonego do depilacji, ale również od miasta czy reputacji kliniki. Uśredniony koszt usunięcia zbędnego owłosienia pod pachami czy tzw. wąsika to przedział od 100 do 200 złotych za jedną wizytę. W przypadku depilacji nóg czy okolic bikini jest to już wydatek rzędu 300 – 600 złotych. Należy przy tym jednak pamiętać, iż jest to wydatek z gatunku jednorazowych, oszczędzających nam koszty krótkotrwałych „klasycznych” depilacji. Warto również poszukać atrakcyjnych pakietów promocyjnych, często w niższych cenach od oferty regularnej.

Długotrwała inwestycja

Czy zatem koszt zabiegu jest rzeczywiście wysoki? Biorąc pod uwagę wiele czynników, jak długotrwałość metody i dostępne na rynku alternatywy dochodzimy do wniosku iż depilację laserową należy potraktować w kategoriach inwestycji, która z czasem z pewnością zwróci się w postaci zaoszczędzonego czasu i kolejnych wydatków.

SC Beauty Magazine