fbpx
25 Maj, 2020
Warszawa
10 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

A jednak pasta do zębów nie taka bezpieczna

Wysokie stężenie fluoru w pastach do zębów ma swoje dobre i złe strony. Z jednek strony zapobiega rozwojowy próchnicy, z drugiej może być przyczyną rozwoju fluorozy u dzieci poniżej 6 roku życia.

Fluoroza to inaczej objawy występujące w szkliwie zębów, kościach i ścięgnach, których przyczyną jest zbyt duża zawartość fluoru w wodzie pitnej lub pożywieniu. Choroba w swojej najlżejszej postaci objawia się plamami kredowymi na zębach. Plamy te wywołują nadżerkę szkliwa. Powoduje to zwiększenie kruchości i twardości szkliwa. U dorosłych fluoroza prowadzi do uszkodzenia nerwów.
Fluor posiada bardzo małą rozpiętość pomiędzy ilością zbyt małą, a zbyt wielką, dlatego też łatwo jest go przedawkować. Zwłaszcza że nie tak dawno podawany był w szkołach, a cały czas dodawany jest do past do zębów. Niektóre kraje praktykują fluorowanie wody pitnej (w Polsce- Wrocław). Dodatkowo niektóre rejony (także w Polsce- okolice Malborka, Nysy, Błaszek) charakteryzują się naturalną zwiększoną ilością tego pierwiastka w środowisku, także w wodzie.

Niezależna międzynarodowa organizacja typu non-profit – Cochrane, której celem jest ułatwianie podejmowanie świadomych i trafnych decyzji, dotyczących postępowania medycznego, poprzez opracowywanie dowodów w oparciu o zasady medycyny opartej na faktach (EBM), przeprowadziła badania wpływu wiodących past do zębów (79) na dzieci (73 tys.) do 16 r.ż. Wśród badanych produktów znalazły się pasty do zębów zawierające 1000 ppm fluoru.

Badania wykazały, że korzyści utrzymują się na tym samym poziomie, co ryzyko wystąpienia fluorozy u dzieci poniżej 6 roku życia.

British Health Foundation obecnie zaleca, aby dzieci poniżej trzeciego roku życia używały pasty do zębów, które zawierają nie więcej niż 1000 ppm, dzieci starsze pasty z fluorem z przedziału 1350 ppm-1500 ppm.
Niemniej jednak niektóre pasty do zębów dla dzieci zawierają niższe stężenie fluoru ok. 600 ppm, co znacznie zmniejsza ryzyko fluorozy.
Co ciekawe używane pasty do zębów, które zawierają wysokie stężenie fluoru wykazują silne działanie przeciwpróchnicze, podczas gdy stęzenie poniżej 550 ppm nie wykazuje żadnego, statystycznie odnotowanego efektu przeciwpróchniczego w porównaniu do próby placebo.

Podczas codziennego mycia zębów warto pilnować dzieci, aby nie połykały pasty do zębów, takie działanie z pewnością zmniejszy ryzyko rozwoju fluorozy.