fbpx
11 Sierpień, 2020
Warszawa
22 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Aby stare komórki skóry działały znowu jak młode…

Niezależne badania dają nowe spojrzenie na znaczenie macierzy zewnątrzkomórkowej w procesie starzenia. Kiedy się starzejemy, miliardy komórek naszego ciała też podlegają temu procesowi. Jak my, stają się mniej odporne i podatne na stres codziennego życia. Nasza skóra opowiada historię tego, co dzieje się w naszym ciele.

Ostatnio jednak naukowcy dowiedzieli się, że starzejące się komórki ponoszą tylko część winy za spiralę starzenia się. Nowe badania pokazują, iż możliwe jest spowolnienie starzenia się tkanek, a nawet spowodowanie, by działały jak młodsze. Jak tego dokonano? Skupiając się na tym, co otacza komórki.

Naukowcom z University of Michigan Medical School udało się sprawić, że komórki skórne seniorów działały ponownie jak młode poprzez wstrzyknięcie w obszar komórki większej ilości włókna. Ta pozakomórkowa macierz lub ECM, działa jak rusztowanie, w którym komórki skóry gnieżdżą się. ECM to maleńkie włókna kolagenu, produkowane przez komórki (fibroplasty). Z czasem, kiedy skóra starzeje się, zostają rozproszone, co powoduje, że komórki tracą połączenie z tym rusztowaniem. Taki brak wsparcia przyspiesza ich starzenie. To samo dzieje się w innych typach tkanek.

Naukowcy nie koncentrowali się na twarzy, gdzie skóra jest narażona na ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe i inne czynniki przyspieszające rozkładanie kolagenu. Zamiast tego skupili się na skórze, która prawie nigdy nie widziała światła dziennego – pośladkach.

W ciągu trzech miesięcy fibroplasty zaczęły produkować więcej kolagenu i lepiej łączyć ECM. Cała skóra stała się grubsza i lepiej ukrwiona, a co za tym idzie lepiej odżywiona.

„Fragmentacja macierzy pozakomórkowej odgrywa ważną rolę w procesie starzenia się skóry, ale zmieniając zewnętrzną matrycę wypełniacza i zwiększając ciśnienie wewnętrzne, jak dowiedziono, w zasadzie można dać sygnał komórkom, by się obudziły”– mówi dr Gary Fisher z Harry Helfman Professor of Molecular Dermatology, główny autor badania, opublikowanego w Journal of Investigative Dermatology.

Ostrzega jednak, że nowe dzieło, wykonane wspólnie z profesorem Taihao Quan i asystentem profesora dr Frank Wang, nie znaczy, że kosmetyk – wypełniacz powinien być stosowany w całym organizmie.

Znaczenie tego odkrycia polega na tym, aby wykorzystać możliwości głębszego zrozumienia ECM do zapobiegania i leczenia.

„To pokazuje, że komórki skóry u starszych osób mają zdolność silnego reagowania w bardzo pozytywny sposób na zmiany w mechanicznych własnościach ich otoczenia”– mówi Fisher. „Wciąż trzeba dowiadywać więcej o tym, w jaki sposób komórki wyczuwają swoje środowisko, ale ogólnie wydaje się, uzyskaliśmy prawdziwą różnicę w strukturalnej integralności skóry”– podkreśla badacz.

Źródło: Eurekalert