fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Albo otyła bez zmarszczek, albo chuda ze zmarszczkami

Amerykańscy badacze podsumowali, że u puszystych kobiet nie widać oznak starzenia, z kolei u szczupłych bardzo szybko pojawiają się zmarszczki grawitacyjne.

Tłuszcz nagromadzony pod skórą puszystych pań, doskonale „wypycha” zmarszczki. Przeprowadzone badania na 65 parach bliźniąt wskazały, że tłuszcz pod skórą twarzy może mieć dobroczynny wpływ, ale dopiero po 54 roku. We wcześniejszych latach sytuacja przedstawia się odmiennie, rodzeństwo z większą ilością tkanki tłuszczowej wydaje się starsze.
U kobiet po 50 roku życia na skutek zmniejszonej produkcji estrogenów, skóra staje się cieńsza i bardziej wrażliwa. Niesetety gruczoły łojowe i potowe nie pracują już tak jak 20 lat temu. Na twarzy i szyi zmarszczki stają się bardziej widoczne, zarówno grawitacyjne jak i strukturalne. Na tym etapie proces ten dociera już do włókien podporowych skóry właściwej: zmiany zachodzą we włóknach kolagenu i elastyny, które stopniowo tracą elastyczność, zbijają się i degenerują, a z czasem ulegają rozpadowi. Fibroblasty znacznie wolniej produkują kolagen, przez co ilość nowych włókien jest o wiele niższa w porównaniu do tego rozkładanego. Spada również poziom kwasu hialuronowego, co prowadzi do utraty wody.

Niestety szczupłe panie mają więcej powodów do zmartwień, twarz optycznie wydłuża się, rysy stają się bardziej ostre, uwydatniają się zmarszczki grawitacyjne. Z kolei u kobiet puszystych nagromadzony tłuszczyk „podtrzymuje” skórę, przez co zmarszczki są mniej widoczne.

Na tej samej zasadzie działają wypełniacze wstrzykiwane pod skórę, ich głównym celem jest „wypchnięcie” zmarszczek. 

Szczupłe kobiety o wiele wcześniej powinny zacząć przeciwstarzeniową prewencję. Codzienny masaż i kontakt z profesjonalistą powinny przynieść zadowalające efekty.