fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
22 Marzec, 2020
Warszawa
-1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Alergia na wodę

Ashleigh Morris – dziewiętnastolatka z Melbourne zachorowała na rzadką chorobę: pokrzywkę wodną (aquagenic urticaria). Każdy kontakt z wodą, wywołuje reakcję alergiczną i pojawienie się zmian skórnych na które nie ma wpływu temperatura cieczy. Nie ma danych informujących ilu pacjentów na świecie cierpi na tą chorobę. Udokumentowano około 30 przypadków.

Zamiany skórne pojawiają się po 1-15 minutach po kontakcie z wodą i utrzymują przez 10 min do 2 h. Eksperci uważają, iż reakcja wynika z nadmiernej reakcji na związki chemiczne obecne w wodzie (np. chlor). Jedną z metod diagnostycznych jest polanie skóry wodą wodociągową oraz wodą destylowaną.

U nastolatki pokrzywka wystąpiła 5 lat temu w wyniku przyjmowania wysokich dawek penicyliny, w związku z ostrą infekcją migdałków. W wyniku tego straciła całkowicie możliwość pływania w morzu i chodzenia na plażę, co kiedyś było jej ulubionym zajęciem.

Utrudniona jest bardzo higiena osobista. Regularnie się przemywa, jednakże pod prysznicem spędza maksymalnie minutę. Po zabiegach higienicznych pozostaje przez dwie godziny w domu, aby zmiany na skórze zdążyły zniknąć. Swędzące bąble pokrzywkowe wywołują silny odruch drapania, tak silny, iż kilkukrotnie doprowadził do krwawienia.

Profesor Rodney Sinclair, dermatolog opiekujący się dziewietnastolatką, wyjaśnia, iż podana penicylina wpłynęła na poziom histamin w organizmie. Przypuszcza jednak, że w procesie chorobowym uczestniczą także inne mechanizmy, ponieważ podanie leków antyhistaminowych często nie przynosi oczekiwanych efektów.

Choroba jest prawie nieznana w środowisku medycznym. Lekarze nie znają etiologii i nie wiedzą jak ją wyleczyć.

Pokrzywkę wywołuje także własny pot dlatego Morris jest zmuszona do unikania uprawiania sportów, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, a śpiąc z inną osobą, musi się od niej izolować prześcieradłem.

Oczywiście nigdy nie rozstaje się z parasolem.