fbpx
25 Maj, 2020
Warszawa
10 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Alkohol nie wchłania się przez skórę

Celem badań duńskich naukowców było sprawdzenie czy przez skórę można się upić. Z pozoru zabawne badania mogą mieć duże znaczenie dla osób, które całe swoje zawodowe życie wiążą z tym niedocenianym często narządem.

Dr Peter Lommer Kristensen i jego współpracownicy z duńskiego Hillerod Hospital wzięli udział w zaskakującym eksperymencie. Poświęcając się dla dobra nauki, na 3 godziny zanurzyli stopy w miskach pełnych wódki.

Badaczom co pół godziny mierzono poziom alkoholu we krwi. Okazało się, że dobry humor dopisujący naukowcom nie miał nic wspólnego z przenikaniem trunku do krwiobiegu.

Przez chwilę sobie dowcipkowaliśmy, zastanawiając się jednocześnie, czy nie jest to przypadkiem wpływ alkoholu, ale to były żarty wynikające z chwilowej głupawki, a nie z wchłonięcia procentów – relacjonuje dr Kristensen.

Eksperyment wykazał, że skóra stanowi dla alkoholu nieprzekraczalną barierę. Wnikanie tej substancji mogłoby być możliwe jedynie w przypadku obecności skaleczeń, otarć lub chorób skóry.

Co dzieje się z alkoholem zawartym w kosmetykach? Czy środki dezynfekcyjne oparte na alkoholu przenikają przez skórę? Przedstawione badania rzucają nieco światła na te kosmetyczne pytania.

Źródło: PAP Life