fbpx
11 Sierpień, 2020
Warszawa
21 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Alternatywa dla inwazyjnych zabiegów odmładzających ?

Nowo opracowana nieinwazyjna technologia impulsów zwiastuje kolejny krok w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań w leczeniu zwyrodnieniowych chorób skóry.

Metoda ta została stworzona przez zespół naukowców z Tel Aviv University i Harvard Medical School, w celu wygładzania drobnych linii i zmarszczek za pomocą impulsowego pola elektrycznego indukującego wzrost nowych komórek skóry.

Zespół twierdzi, że technologia ta jest nową nieinwazyjną techniką stymulacji tkanki, wykorzystującą mikrosekundowe impulsy generowane przez pole elektryczne wysokiego napięcia, które powoduje odmładzanie skóry bez powstawania blizn. Obiecujące wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.

Technologia impulsowego pola elektrycznego ma wiele zalet, które okazały się skuteczne już np. w konserwacji żywności, usuwaniu guzów czy dezynfekcji ran” powiedział dr Alexander Golberg z Harvard Medical School.

Poza botoksem istnieje szereg składników kosmetycznych pobudzających odbudowę kolagenu, włączając w to rozwiązania oparte na peptydach, aminokwasach, retinolu, kwasie hialuronowym, różnorodnych przeciwutleniaczach, a nawet peptydach miedzi.

 

W swojej pracy badawczej naukowcy podkreślają jednak, że niektóre z bardziej ekstremalnych procesów chemicznych i fizycznych wykorzystywanych do odmładzania skóry mogą prowadzić do powstawania nieestetycznych blizn, których technologia pulsacyjnego pola elektrycznego pozwala uniknąć. To dlatego, że terapia skierowana jest wyłącznie w błony komórkowe, zachowując strukturę  macierzy zewnątrzkomórkowej, powoduje uwalnianie wielu czynników wzrostu, co prowadzi do tworzenia się nowych komórek i tkanek.

 

Opracowana metoda działa przez indukcję mierzonych w skali nano uszkodzeń w błonach komórkowych, które powodują śmierć  niewielkiej liczby komórek w obszarach dotkniętych działaniem pola elektrycznego, co prowadzi do uwalniania czynników wzrostu zwiększających metabolizm pozostałych komórek do regeneracji i produkcji nowych struktur.

Naukowcy twierdzą, że wyniki prowadzą do zwiększenia funkcji skóry, a technologia może również służyć jako nowa metoda nieinwazyjnego leczenia szerokiego zakresu chorób zwyrodnieniowych skóry. Obecnie trwają prace nad niskich kosztów urządzeniem do badań klinicznych mających na celu ustalenie poziomu bezpieczeństwa i skuteczności terapii w przypadku ludzi.

 

 

 

Źródło: Scientific Reports