fbpx
08 Lipiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Amazonka w gabinecie kosmetologicznym

Rak piersi jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych kobiet w Polsce. Statystycznie, co 16 z nas może stać się jego ofiarą. Biorąc pod uwagę wzrostowy wskaźnik zachorowalności, istnieje realne zagrożenie zwiększenia się liczby pań, mających styczność z tym nowotworem.

Jedną z obecnie stosowanych metod leczenia raka piersi jest mastektomia, czyli zabieg, polegający na amputacji, chirurgicznym usunięciu piersi. U niektórych kobiet mastektomii towarzyszy również usunięcie węzłów chłonnych, Działanie takie ma na celu zminimalizowanie ryzyka nawrotu choroby. Decyzję o usunięciu węzłów chłonnych podejmuje lekarz w trakcie zabiegu chirurgicznego, na podstawie badania tkanek pobranych z guza (tzw. śródoperacyjne badanie histopatologiczne).

Około 5 % kobiet po mastektomii cierpi z powodu obrzęku limfatycznego o różnym stopniu nasilenia. Dzieje się tak, ponieważ operacja może spowodować uszkodzenie węzłów chłonnych, a to z kolei prowadzi do zablokowania spływu chłonki. Ta zalega w tkankach kończyny, powodując obrzęk i sztywność. Wszystko w konsekwencji prowadzi do ograniczenia ruchomości kończyny i osłabienia mięśni. Następstwami są bariera ruchu w stawie barkowym, zmniejszenie siły oraz wzmożona wrażliwość na dotyk. Z tego powodu Amazonki bardzo często odczuwają duży dyskomfort nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Dlatego zaleca się wysokie ułożenie kończyny w czasie snu, wypoczynku i pracy. Podczas pracy powinno się jak najczęściej unosić w górę kończynę strony operowanej i wykonywać ćwiczenia ułatwiające odpływ chłonki. Należy również unikać obciążania tej ręki. Jednak te zalecenia często są pomijane przez kobiety, które muszą uporać się z obciążeniem psychologicznym i akceptacją własnego ciała.

Odwiedzanie gabinetów kosmetologicznych i kosmetycznych pomaga kobietom w akceptacji własnego ciała i dowartościowaniu, bez względu na to czy jest zdrowa czy chora. Dlatego też zabiegi przeznaczone dla Amazonek mogą pomóc odnaleźć się w trudnej sytuacji oraz poprawić komfort życia. Takim zabiegiem jest właśnie manualny drenaż limfatyczny (MDL)  po mastektomii. Celem działania jest udrożnienie i usunięcie białek z rejonu obrzęku, uśmierzenie odczuwanego bólu oraz poprawa sylwetki kobiecej. MDL polega głównie na wykonywaniu powolnych ćwiczeń okrężnych przypominający ruch „czerpania i przelewania wody”. Jest to forma pracy z tkanką łączną wzdłuż przebiegu naczyń chłonnych. Ważna jest zasada nieodrywania rąk kosmetologa od powierzchni skóry pacjentki. Sekwencje ruchów muszą przebiegać harmonijnie, wolno przechodząc jedna w drugą. Efektem pracy manualnej jest poprawa motoryki mięśni gładkich, dzięki której koryguje się przepływ chłonki. Chwytem stosowanym w MDL-u jest głaskanie powierzchniowe w kierunku od powierzchni proksymalnych do kątów żylnych. Ruchy okrężne wykonywane są w trzech fazach naprzemiennie: faza naciągania tkanki, faza przesuwania i faza odprężenia. Przeciwwskazaniami do zabiegu są infekcje bakteryjne, wirusowe, zaburzenia rytmu serca oraz astma.

Drenaż limfatyczny może pomóc wielu kobietom w powrocie do normalnego życia. Amazonka nie musi wracać do szarego szpitala prosząc o pomoc, lecz skorzystać z fachowej pomocy specjalisty z  gabinetu urody. Przy okazji może wykonać podstawowe zabiegi upiększające, które podniosą samoocenę. Holistyczne podejście kosmetologa do pacjentki może pomóc w akceptacji własnego ciała oraz w powrocie do normalnego życia. Dlatego tak ważne jest przemyślenie swojej oferty i jej poszerzenie z myślą o Amazonkach.