fbpx
19 Sierpień, 2019
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Amerykanki coraz częściej chorują na czerniaka

 

Liczba zgonów młodych kobiet z powodu najgroźniejszego raka skóry – czerniaka złośliwego w USA stale rośnie – alarmują naukowcy na łamach pisma „Journal of Investigative Dermatology”. Co ciekawe liczba przypadków zachorowań wśród panów nie zmienia się.

Według danych Amerykańskiej służby zdrowia od 1980 do 2004 roku liczba zachorowań na czerniaka wśród młodych kobiet wzrosła o 50 procent – z 9,4 przypadków do 13,9 przypadków na każe 100,000 pań. Podobne trendy obserwuje się dla wczesnych i późniejszych (bardziej zaawansowanych) stadiów choroby.

Mark Purdue wraz z zespołem z National Cancer Institute w Bethesda badał częstotliwość występowania czerniaka w latach 1973 – 2004 u kobiet i mężczyzn w wieku od 15 do 39 lat.Naukowcy zaobserwowali, że częstość występowania czerniaka wśród młodych mężczyzn nie zmieniła się w badanym przedziale czasu, natomiast dokładna przyczyna wzrostu zachorowań wśród kobiet nie jest znana.

Autorzy pracy podkreślają konieczność przeprowadzenia kolejnych badań na temat związku zwiększonej zachorowalności na czerniaka wśród pań z opalaniem na słońcu i w solarium, dwoma czynnikami ryzyka dla tego rodzaju nowotworu.

 

źródło: PAP