fbpx
17 Sierpień, 2019
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Antydepresyjna witamina D

Niedawno informowaliśmy o tym, że witamina D zapobiega starzeniu się, a tymczasem Journal of Psychiatry and Neuroscience informuje o jej właściwościach? antydepresyjnych.

Badanie kliniczne na grupie ponad 1000 pacjentów z małą lub dużą depresją udowodniło, że stężenie 25-hydroksywitaminy D jest istotnie niższe u pacjentów z depresją niż u osób z grupy kontrolnej. Powstaje jednak pytanie, czy obniżone stężenie witaminy D jest przyczyną depresji, czy też jej skutkiem.

Okazuje się również, że podawanie witaminy D w okresie zimowym pozwala osiągnąć poprawę nastroju już po 5 dniach (w porównaniu z placebo), a użytkownicy solarium po ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe (nasilające przemianę 7-dehydrocholesterolu do witaminy D) czują się bardziej zrelaksowani niż po zastosowaniu lamp z filtrem.

Być może przyczyną, dla której część pacjentów z depresją sezonową nie reaguje na leczenie lampami, jest właśnie stosowanie w lampach filtrów UV.

Wszystkie przytoczone tu doniesienia potwierdzają tezę, że antydepresyjne właściwości witaminy D zasługują na dalsze badania.