fbpx
22 Sierpień, 2019
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Antyoksydanty w diecie i kosmetykach nie zapobiegają starzeniu się

Nie ma wystarczających dowodów na to, że diety i kosmetyki oparte na przeciwutleniaczach, które mają pomóc oszukać czas, rzeczywiście spowalniają starzenie – informują naukowcy na łamach pisma „Genes and Development”

W 1956 roku ustalono, że winę za starzenie się ponoszą wolne rodniki powodujące oksydacyjne uszkodzenia komórek, a ich działanie miały neutralizować właśnie antyoksydanty. Najnowsze badania przeprowadzone na nicieniach podważają jednak tę teorię.

Niepozorne nicienie, które są nam bardzo dalekie ewolucyjnie, dostarczają cennych informacji na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu. Te długowieczne pasożyty mają wiele genów wspólnych z ludzkimi, a długość ich życia jest mierzona w dniach, a nie latach, co pozwala efektywniej śledzić wszelkie zachodzące w ich organizmach zmiany.

Zespół badawczy z University College London pod kierownictwem dra Davida Gemsa poddał nicienie manipulacji genetycznej, w wyniku której ich ciała były w stanie pozbywać się nadmiaru wolnych rodników, dzięki czemu miały one starzeć się wolniej i żyć dłużej niż inne nicienie. Badacze nie zanotowali jednak żadnej różnicy.

„Teoria o działaniu wolnych rodników wypełniała lukę w wiedzy na temat mechanizmów starzenia się przez ponad 50 lat, lecz nie dostarcza ona niezbitych dowodów” – mówi dr Gems. „Jest dla nas jasne, że działanie wolnych rodników i związany z tym stres oksydacyjny nie są głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za starzenie się” – dodaje.

Według dra Gemsa zdrowe odżywianie rzeczywiście pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób związanych ze starzeniem się, jak nowotwory, cukrzyca czy osteoporoza, jednak nie ma co liczyć na to, że dieta lub kosmetyki zawierające przeciwutleniacze pomogą nam oszukać czas.

źródło: PAP