fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
31 Marzec, 2020
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Antyoksydanty w kosmetykach – skuteczne czy nie

Ostatnie informacje poddające w wątpliwość właściwości antystarzeniowe antyoksydantów wywołały burzę wśród zwolenników wolnorodnikowej teorii starzenia. Pomimo, że badania skupione były tylko na tym niewielkim organizmie, to naukowcy wywnioskowali, że zdecydowanie podważyło to teorię starzenia oksydacyjnego.

Wcześniejsze badania prowadzone przez dr Davida Gemsa z The Uniwersity of London kwestionowały rolę uszkodzeń oksydacyjnych w starzeniu C. elegans (nicienia), które polegały na uszkadzaniu genów odpowiedzialnych za ekspresje ważnego enzymu – dysmutazy ponadtlenkowej biorącj udział w zwalczaniu wolnych rodników .

Według Gemsa, teoria starzenia się organizmu wywołana akumulacją uszkodzeń z utleniania różnorodnych molekuł na stałe wdrożyła się do nauki, co nie oznacza, że nie podlega weryfikacji.

– Nie istnieją oczywiste dowody na to, że antyoksydanty dostarczane wraz z pożywieniem mogą zmniejszać bądź nawet zapobiegać procesowi starzenia się – twierdzi David Gems.

Osoby związane z przemysłem kosmetycznym oraz dermatolodzy natychmiast zareagowali na tak krytyczną opinię dotyczącą przeciwutleniaczy. Twierdzą oni, że jednym z głównych dowodów przemawiających za działaniem antystarzeniowym antyoksydantów jest działanie chociażby witaminy C. Mianowicie chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz stymuluje produkcję kolagenu.

Przeciwnikami teorii Gemsa są dermatolodzy: Dr Debbi Palmer oraz Dr Jennifer Kitchin, którzy przypominają, że wiele razy udowodniono, iż typowe antyoksydanty mogą mieć działanie ochronne przed uszkodzeniami słonecznymi, a w związku z tym hamować oznaki starzenia skóry. Palmer i Kitchin wyjaśniają również, że wolne rodniki uszkadzają kwasy nukleinowe, białka, lipidy, oraz wewnątrzkomórkowe struktury. Ponadto zwiększają one syntezę czynników transkrypcyjnych takich jak: aktywatora proteiny 1, która wpływa na produkcję metaloproteinaz i tym samym prowadzi do uszkodzeń kolagenu. Ich działanie polega również na zahamowaniu immunosupresji wywołanej promieniowaniem UV, które może przyczynić się do rozwoju kancerogenezy.

Dermatolodzy podkreślili, że dysmutaza ponadtlenkowa nie jest jedyną obroną, jaką organizm dysponuje przeciwko wolnym rodnikom, Warto wiedzieć, że istnieją również pozostałe enzymy takie jak: glutation, katalaza oraz dehydrogenaza glukozo-6-fosforanowa.

Jak wiemy istnieje szereg badań świadczącym o dużej roli, jaką odgrywają antyoksydanty w starzeniu się nie tylko skóry lecz całego organizmu.