fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Arctina – nowy składnik anti-age

Naukowcy z Beiersdorfu twierdzą, że ekstrakt z owocu łopianu ma działanie antystarzeniowe. Badacze w poszukiwaniu składnika w walce z chronicznym zapaleniem,które prowadzi do przyspieszonego starzenia się skóry, odkryli że wyciąg z Arctium Lappa wykazuje działanie hamujące ten proces.

Według badań opublikowanych w Journal of Cosmetics Dermatology aktywny składnik łopianu – arctina pomaga w walce z chronicznym zapaleniem tkanek, oraz wykazuje działanie stymulujące syntezę kolagenu.
Starzenie wywołane stanem zapalnym („Inflamm – ageing”) jest popularną teorią wyjaśniającą pojawianie się zmian w skórze takich jak utrata jędrności i elastyczności, a co za tym idzie pojawianie się zmarszczek.
Naukowcy wyjaśniają, że uszkodzenia tkanek, które mogą być wywołane promieniowaniem UV, mogą również powstawać bez wyraźnej przyczyny w wyniku uszkodzenia komórek tucznych, działania cytokin i innych czynników. To ostatecznie może powodować pogorszenie stanu tkanki łącznej w wyniku czego dochodzi do rozwoju zmarszczek. Badacze przeprowadzili testy: in vivo oraz in vitro, oceniając wpływ arctiny na reakcję zapalną.

Badania in vitro były przeprowadzane z użyciem komórek dendrytycznych stymulowanych substancją prozapalną. Naukowcy zaobserwowali, że dodawana do komórek arctina hamuje uwalnianie się TNF-alfa oraz IL-6, a także stymuluje syntezę kolagenu.

Ludzkie skórne fibroblasty poddane działaniu arctiny wykazywały zwiększoną neogenezę kolagenu. Natomiast dzięki badaniom in vivo naukowcy zauważyli wizualną redukcję zmarszczek w okolicach oczu.

W pierwszym etapie badań ochotnicy nakładali na przedramię formułę testową (1,2 % ekstrakt owocu łopianu) zawierającą 0.25% arctiny, dwa razy dziennie przez 12 tygodni. Po tym czasie ilość prokolagenu w traktowanym znacząco wzrosła.
W dodatku poziom kwasu hialuronowego również uległ zwiększeniu w porównaniu do grupy kontrolnej.
W drugim etapie badań przez 4 tygodnie zespół naukowców prowadził badania na grupie 40 kobiet, które aplikowały na jedną stronę twarzy krem zawierający arctinę. Po upływie 28 dni zmarszczki na skórze poddanej działaniu kremu, zawierającego aktywny składnik, uległy redukcji.