fbpx
07 Czerwiec, 2020
Warszawa
22 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Autyzm wśród anorektyczek

Dziewczęta z anoreksją mają więcej cech autystycznych niż ich zdrowe rówieśnice. Ponadto wykazują słabszą empatię oraz ponadprzeciętne zainteresowanie systematyzowaniem.

Anoreksja i autyzm nie są sobie tak odległe jak by się wydawało. Okazuje się bowiem, że możemy wyodrębnić co najmniej kilka wspólnych cech. Jakich?

Tendencje do mocnego koncentrowania się  na sobie, silne postawy jak również zachowania oraz zafascynowanie szczegółami. Co zaskakujące w obu jednostkach dochodzi do podobnych zmian w funkcji rejonów mózgu odpowiedzialnych za percepcję społeczną oraz strukturze.

Skąd takie wnioski? Z badań przeprowadzonych przez prof. Simona Barona-Cohena z Uniwersytetu w Cambridge. Otóż naukowiec zaprosił do wypełnienia trzech kwestionariuszy: AQ (Autism Spectrum Quotient), SQ (Systemizing Quotient) oraz EQ (Empathy Quotient) wybraną grupę dziewcząt. W jej skład wchodziło 66 anorektyczek w wieku 12-18 lat, u których nie odkryto autyzmu oraz ponad 1600-osobową grupę kontrolną przeciętnych nastolatek.

Podczas podsumowania okazało się, że w zakresie typowym dla autyków plasowało się 5-krotnie więcej anorektyczek niż zdrowych nastolatek. W sytuacji gdy pod uwagę wzięto tzw. szeroki fenotyp autyzmu, można było do niego zaliczyć jedynie 15 proc. grupy kontrolnej i ponad 50 proc. anorektyczek. U osób chorych z jadłowstrętem przy teście  empatii i zamiłowania do systemów zauważono obniżony wynik EQ oraz podwyższony SQ. Należy wspomnieć, iż ponadprzeciętnym zainteresowaniem systemami i poniżej przeciętną empatią charakteryzują się właśnie autycy.

Prof. Simon Baron-Cohen twierdzi: Tradycyjnie postrzega się anoreksję jako czyste zaburzenie odżywiania. To uzasadnione, zważywszy, że najważniejsze stają się ekstremalnie niska waga i ryzyko niedożywienia, a nawet śmierci głodowej. Nasze badanie sugeruje jednak, że […] umysł anorektyczny może być bardzo podobny do umysłu kogoś z autyzmem. W obu jednostkach chorobowych występuje silne zainteresowanie systemami. Dziewczęta z anoreksją uczepiają się systemu dotyczącego wagi, kształtów [ciała] i odżywiania.

Jak wskazuje Dr Bonnie Auyeung, autyzm jest znacznie częściej diagnozowany u mężczyzn, ale sytuacja w rzeczywistości wygląda inaczej. Część autyczek wymyka się systemowi z powodu przeoczeń czy złego rozpoznania. Dzieje się tak, bo chore trafiają do kliniki z powodu anoreksji.

Źródło: kopalniawiedzy.pl / University of Cambridge