fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Awatary pomocne w walce z kilogramami

Wirtualne postacie uczą kobiety zdolności potrzebnych przy odchudzaniu. Brzmi jak science fiction? Może odrobinkę, dlatego poznajcie szczegóły.

Pilotażowe studium objęło 128 amerykańskich kobiet z nadwagą. Większość z pań w roku poprzedzającym eksperyment próbowała schudnąć, a aż 88 proc. wyraziła chęć skorzystania z pomocy pomocy awatarów, mimo że do tej pory nie miały doświadczenia z rzeczywistością wirtualną.

Jaką rolę w odchudzaniu mają spełniać awatary? Pozwolą zwizualizować, a potem wdrożyć prozdrowotne zachowania. W jaki sposób? Stworzono DVD z awatarami poruszającymi się w 4 różnych środowiskach, którym przyglądać się mają panie biorące udział w eksperymencie. Wirtualnym postaciom na początku wybiera się typ sylwetki i nadaje kolor skóry, aby utożsamienie z awatarem było łatwiejsze.

Co dalej? 8 ochotniczek z nadwagą raz w tygodniu przychodzi na 15-minutową sesję filmową. W trakcie lekcji wirtualna postać zapoznawała się z właściwą wielkością zjadanych porcji posiłku. Innym razem prezentowała marsz na bieżni w umiarkowanym tempie. Tym sposobem, obserwując awatar, kobiety uczyły się jak należy się poruszać, by schudnąć.

Własną aktywnością pań należących do grupy eksperymentalnej było wybranie celu, czyli wagi jaką chciałyby osiągnąć oraz schematu ćwiczeń, które mają do niej doprowadzić. Ponadto miały za zadanie prowadzenie dzienniczka aktywności ruchowej i diety.

Czym skutkować miało oglądanie awatara? Zwiększeniem prawdopodobieństwa, że kobiety przećwiczą nowe umiejętności w rzeczywistym świecie. Ponadto wirtualny model pozwalał rozłożyć zdrowe zachowania na wykonalne podetapy.

Wyniki. Okazało się że po innowacyjnym treningu osoby biorące udział w badaniu schudły średnio 1,5 kg. Rezultat ten jest podobny do osiągalnego w tradycyjnej diecie, ale jak przekonuje dr Melissa Napolitano z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona, dzięki wirtualnym postaciom wzrosło prawdopodobieństwo podtrzymania nowych nawyków w dłuższej perspektywie.

Zespół z Uniwersytetu Waszyngtona i Temple University, testujący tą metodę zgodnie stwierdził, że w celu potwierdzenia rezultatów należy przeprowadzić dużo większe studium. Wówczas będzie można stwierdzić, czy stosując program obie płcie unikną efektu jo-jo i osiągną zamierzone wyniki w walce z utratą wagi.

Źródło: kopalniewiedzy.pl