fbpx
19 Sierpień, 2019
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Azjatycka obsesja jasnej skóry

Wraz ze wzrostem dochodów coraz więcej Azjatów stosuje preparaty kosmetyczne mające na celu rozjaśnić ich kolor skóry. Producenci, przedsiębiorcy inwestują majątek na na efektowną reklamę kosmetyków wybielających.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w przez przedsiębiorstwo Datamonitor w Szanghaju liczba produktów wybielających skórę wprowadzonych w całym regionie wzrosła w zawrotnym tempie do 226 rocznie. Preferencja posiadania jaśniejszej skóry nie jest niczym nowym, jednak istotny na nią wpływ wywierają użyte na szeroką skalę kampanie reklamowe.

W Azji ludzie z ciemniejszą skórą są odbierani jako niższa klasa społeczna, która musi pracować na zewnątrz – na słońcu. Dzisiaj jasna skóra jest wiąże się z wyższym statutem społecznym i bogactwem.

Respondenci wydają średnio 65 dolarów miesięcznie na pielęgnację skóry, czyli 10% ich dochodu. Według badań połowa filipińskich, 45% hongkońskich i 41% malezyjskich kobiet używa produktów wybielających skórę.
Mężczyźni również również są ogarnięci gorączką wybielania skóry. Supermarkety i apteki szczycą się szeregami wybielających płynów po goleniu, śmietanek, środków do mycia, kremów nawilżających i nawet chusteczek odświeżających, przeznaczonych dla mężczyzn. Po odkryciu, że indyjscy mężczyźni z chęcią korzystali z produktów wybielających skórę, Beiersdorf w zeszłym roku wypuścił na rynek kosmetyk „Nivea for Men” mający na celu rozjaśnienie męskiej skóry.
Tajlandzki FDA twierdzi, że istnieje ponad 100 nielegalnych produktów wybielających skórę, które są sprzedawane w obrębie kraju. W Indonezji zidentyfikowano takich preparatów 50. Zabronione produkty zawierają najczęściej w nieodpowiednich stężeniach hydrochinon, kwas retinowy oraz niezwykle toksyczną rtęć.

W Polsce nie istnieje jeszcze moda na jasną skórę. Kobiety w wyścigu do czekoladowej opalenizny wydają mnóstwo pieniędzy spędzając rocznie wiele godzin w solarium, nie wspominając już o uszkodzeniach skóry jakie wywołuje promieniowanie UV.

Miejmy nadzieję, że Polacy wzorując się na innych kulturach wkrótce dostrzegą piękno jasnej skóry dzięki czemu zmniejszy się liczba zachorowań na czerniaka.