fbpx
12 Grudzień, 2019
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Badajmy znamiona na skórze

Aby wcześnie wykryć czerniaka wystarczy stosować comiesięczną samokontrolę znamion i zmian. Nowotwór skóry „przyłapany” we wczesnym stadium jest w pełni uleczalny – przypominają lekarze.

W dniach 24-30 maja obchodzić będziemy Tydzień Świadomości Czerniaka, w tym roku przebiegający pod hasłem „Znamię! Znam je?”. Akcja ma na celu przybliżyć Polakom temat czerniaka i sposoby zapobiegania temu rakowi skóry. Ale zanim rozpoczniemy Tydzień Świadomości Czerniaka warto przypomnieć sobie kilka informacji z opisywanego zakresu.

Najgorszy czy najłatwiejszy

Prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie twierdzi – Wbrew powszechnej opinii czerniak wcale nie jest najgorszym nowotworem. Gdybyśmy wykrywali same wczesne czerniaki to 96 proc. chorych byłoby wyleczonych

Jak mówi, czerniak jest nowotworem najłatwiejszym do rozpoznania, bo umiejscawia się na skórze. Poza tym przekonuje, że ten nowotwór złośliwy  jest bardzo prosty w leczeniu. Warunek jest jeden, rak musi być wykryty we wczesnym stadium, czyli wtedy gdy ma 1 mm grubości. –  Wystarczy wówczas w miejscowym znieczuleniu wyciąć zmianę z marginesem okolicznych tkanek –  wyjaśnił prof. Rutkowski. Należy pamiętać jednak, iż jeżeli zmiana przekroczy tą określoną grubość rokowania diametralnie się zmieniają. Niestety średnia grubość czerniaków wykrywanych w Polsce wynosi 2 mm.

 W USA i Niemczech z czerniaka wyleczonych zostaje w pełni 90 proc. chorych, dlatego że jest on tam wykrywany we wczesnych stadiach. W Polsce z czerniaka udaje się wyleczyć jedynie ok. dwie trzecie pacjentów (spośród trzech tysięcy co roku diagnozowanych ). U jednej trzeciej choroba jest wykrywana w zaawansowanym stadium – powiedział prof. Rutkowski. 

Jak to jest z naszą krajową samokontrolą znamion i zmian?

Ponad 9 mln mieszkańców Polski nie śpieszyłoby się do lekarza po zaobserwowaniu zmiany świadczącej o rozwoju czerniaka – wynika z najnowszych badań. Co ciekawe, do regularnego oglądania własnych znamion, pieprzyków bądź narośli przyznała się tylko połowa badanych. A aż 84 proc. z nas nigdy nie było u lekarza, by mógł on sprawdzić zmiany na skórze.

Na szczęście świadomość czerniaka jest coraz większa. Bo w 2011 roku jedynie 65 proc. badanych zadeklarowało, że wie czym jest czerniak, podczas gdy dziś jest to 76. proc. ankietowanych. Jak ocenił prof. Rutkowski –  Oznacza to, że zwiększenie się świadomości Polaków na temat tego nowotworu nie przekłada się na zmianę zachowań i na wzrost samokontroli. Szczególnie niepokojąca jest ignorancja panów. Aż 65 proc. mężczyzn nie zwraca uwagi na znamiona w ogóle, gdy tymczasem, liczba ich zgonów z powodu czerniaka alarmująco rośnie.

W jaki sposób sprawdzać?

Raz w miesiącu powinniśmy oglądać swoją skórę sprawdzając czy nie pojawiły się nowe znamiona. Zwracać uwagę na te już posiadane, czy nie zmieniły swojego wyglądu i nie budzą naszej wątpliwości. Pamiętać należy również, że nowotwór skóry może rozwijać się też u osób nie posiadających znamion. 

W rozpoznaniu czerniaka pomagają kryteria, które dla ułatwienia oznaczono literami alfabetu – ABCDE. Gdy zmiana jest asymetryczna należy do kategorii (A), ma brzegi poszarpane (B), o nierównym obrysie, czerwony lub czarny (C) niejednolity kolor (choć może być też różowa, brązowy, szara, granatowa lub wielobarwna), ma duży rozmiar o średnicy 6 mm i więcej (D) oraz ewoluuje, czyli zmienia się (E).

Do jakiego specjalisty z własnymi wątpliwościami?

Z każdym podejrzeniem powinniśmy pójść do dermatologa lub chirurga onkologa. Specjalista  obejrzy zmianę z użyciem dermatoskopu i oceni czy trzeba ją wyciąć. Niestety, tylko połowa polskich dermatologów dysponuje dermatoskopem, dlatego umawiając się na wizytę warto zapytać czy ekspert go posiada. A jak wygląda samo badanie? Trwa 15 minut, jest proste i nieinwazyjne, zapewniają lekarze.

Kiedy na wizytę?

Dorosły człowiek na wizytę u specjalisty powinien wygospodarować jeden dzień w roku. W przypadku dzieci pierwsze spotkanie z dermatologiem może odbyć się w okresie dojrzewania, jeśli oczywiście wcześniej nie zachodzi taka potrzeba. Gdy lekarz nie stwierdzi niepokojących zmian wizyta może być powtarzana raz na dwa lata.

Grupa wysokiego ryzyka

Choć zachorować może każdy, to jedni z nas są bardzie predysponowani do „złapania” czerniaka niż inni. Kto należy do grupy wysokiego ryzyka? Osoby o jasnej karnacji oraz jasnych włosach, mowa tu o blondynach, rudych czy mężczyznach i kobietach posiadających włosy jasnobrązowe. Istotny jest również kolor oczu zwłaszcza jasnozielone, szare oraz niebieskie oczy mogą być wyznacznikiem. Ze szczególną starannością do tematu powinny podchodzić osoby z licznymi zmianami barwnikowymi oraz te obsypane złocistymi piegami.

Środki ostrożności

Prócz regularnego oglądania skóry w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na czerniaka należy unikać nadmiernego słońca, włączając w to wizyty w solarium. Podczas spacerów używać kosmetyków z filtrami, nakrycia głowy, jak również okularów przeciwsłonecznych.

Źródło: PAP