fbpx
24 Styczeń, 2020
Warszawa
-0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Badania ujawniają oblicze deprawacji snu

Nowe badania potwierdzają, że brak snu wpływa na rysy twarzy w okolicach oczu i ust a także na wygląd skóry.

Wyniki pokazują, że twarze osób pozbawionych snu posiadały wiszące powieki, zaczerwienione oczy, opuchliznę oraz ciemniejsze kręgi pod oczami. Brak snu był również związany z jaśniejszą skórą, większą ilością zmarszczek oraz opadającym kącikiem ust.

“Ponieważ twarze wyrażają wiele emocji, na których ludzie opierają swoje interakcje ze sobą, bycie zmęczonym może wpłynąć na to jak inni nas odbierają” mówi Tina Sundelin, doktorat na wydziale psychologii na Uniwersytecie w Sztokholmie.
“Ma to znaczenie nie tylko dla prywatnych interakcji ale także oficjalnych.”

Badanie, które pojawia się czasopiśmie “Sleep”, potwierdza słowa Tiny Sundelin. Dziesięć osób zostało sfotografowanych podczas dwóch okazji: po 8 godzinach snu oraz po 31 godzinach deprywacji. Fotografie zostały wykonane w laboratorium o 14:30 w obu przypadkach. Po przejrzeniu fotografii można było ewidentnie stwierdzić, że osoby, które doznały deprywacji na zdjęciach wyszły smutne i zmęczone.

Według autorów wygląd twarzy wpływa na ocenę przez innych ludzi naszych atrybutów, takich jak np:wiarygodność czy agresywność.