fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
31 Marzec, 2020
Warszawa
-2 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Badanie paznokci pomaga ocenić stan serca u kobiet

Analiza zawartości nikotyny w paznokciu palca stopy pomoże oceniać ryzyko choroby serca u kobiet – wskazują najnowsze badania opublikowane na łamach pisma „American Journal of Epidemiology”.

Jak wiadomo, palenie – tak czynne, jak i bierne – jest ważnym czynnikiem ryzyka choroby serca. Aktualnie, biologicznym wskaźnikiem, który informuje o kontakcie pacjenta z dymem tytoniowym jest obecność kotyniny (produktu rozpadu nikotyny) w jego moczu lub ślinie. Ale testy te odzwierciedlają jedynie ekspozycję na dym w ciągu kilku ostatnich dni, przypominają autorzy pracy. Jak wyjaśniają, paznokcie u stóp rosną stosunkowo wolno, dlatego pozwalają ocenić długotrwałe narażenie na dym.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeprowadzili badania w dużej grupie – ponad 62 tys. – amerykańskich pielęgniarek, uczestniczek badania o nazwie Nurses’ Health Study. Porównano zawartość nikotyny w ścinkach paznokci stóp zebranych od kobiet w roku 1982 z wynikami badań serca, które prowadzono w latach 1984-98.

Okazało się, że pielęgniarki, u których zdiagnozowano chorobę serca miały w 1982 r. dwukrotnie wyższe stężenie nikotyny w paznokciach niż pielęgniarki bez choroby serca.

Po uwzględnieniu innych czynników chorób układu krążenia, naukowcy doszli do wniosków, że kobiety z najwyższą zawartością nikotyny były niemal 4-krotnie bardziej narażone na chorobę serca, niż panie, u których wykryto najmniejsze ilości nikotyny.

Poza tym pielęgniarki, które miały najwyższą zawartość tego związku w paznokciach były chudsze, mniej aktywne, więcej piły i częściej miały wysokie ciśnienie oraz cukrzycę, w porównaniu z kobietami o mniejszej zawartości nikotyny.

„Nasze badania wskazują, że w przyszłości analiza paznokcia z palca stopy może stać się testem pomocnym w identyfikacji kobiet narażonych na choroby serca” – komentuje prowadzący badania dr Wael K. Al-Delaimy.

 

źródło: PAP