fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Badanie włosów a rak piersi

Włosy kobiet chorych na raka piersi różnią się pod względem chemicznym od włosów kobiet zdrowych – zaobserwowali naukowcy z Australii. Wyniki badań, które pomogą opracować nowy test na wykrywanie raka piersi, publikuje pismo „International Journal of Cancer”.

Naukowcy z australijskiej firmy farmaceutycznej Fermiscan Ltd. w Sydney wykazali, że białko budulcowe, tzw. alfa-keratyna, z włosów pacjentek chorych na raka piersi inaczej odchyla promienie rentgena (zjawisko dyfrakcji) niż alfa-keratyna z włosów kobiet zdrowych.

Badania przeprowadzono na próbkach włosów 13 kobiet z rakiem piersi oraz 20 kobiet bez tego nowotworu. Włosy obcinano jak najbliżej skóry, tak by uzyskać odcinki ich najnowszego przyrostu.

Okazało się, że alfa-keratyna z włosów pacjentek z nowotworem dawała inny wzorzec dyfrakcji promieni rentgena niż to samo białko z włosów zdrowych kobiet. Różnica polegała na występowaniu charakterystycznego pierścienia o słabej intensywności.

Dzięki obecności pierścienia badacze zidentyfikowali niemal wszystkie przypadki raka piersi; test zawiódł tylko u jednej pacjentki. Natomiast w grupie zdrowej dał trzy fałszywie pozytywne wyniki.

W dalszej części badań naukowcy podziałali promieniami rentgena na próbki półrocznych włosów, które wypadły kobietom leczonym chemioterapią. Okazało się, że pierścień nie występował już blisko korzeni włosów, ale oddalił się od nich. Poza tym w starszych odcinkach włosów pierścień był bardziej intensywny i słabł w kierunku korzenia.

To stopniowe wygasanie pierścienia korelowało z przebiegiem terapii, której poddawano pacjentki i prawdopodobnie odzwierciedlało jej skuteczność w walce z rakiemuważają autorzy pracy dr Gary L. Corino i dr Peter W. French.

Ich zdaniem, u pacjentek z rakiem piersi, do włókien alfa-keratyny mogą być wbudowywane związki tłuszczowe. Stąd efekt pierścienia we wzorze dyfrakcji promieni rentgenowskich. Istnieje też możliwość, że nowotwór w jakiś sposób wpływa na funkcje mieszków włosowych, tj. struktur z których wyrastają włosy.

Naukowcy liczą, że przyszłe badania pozwolą potwierdzić przydatność tej metody w diagnostyce raka piersi.

 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce