fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Bez czarny wraca do łask

Dnia 15 sierpnia, bez czarny zostanie oficjalnie ogłoszony „Rośliną Roku 2010”. Nie wiemy, kto w imieniu rośliny podziękuje za znakomite wyróżnienie, ale doszliśmy do wniosku, że niezależnie od przebiegu uroczystości, nie wypada przemilczeć kosmetycznej sylwetki szacownego zwycięzcy.

Już od 15 lat przedstawiciele firm zajmujących się roślinami leczniczymi wybierają tą, która w ubiegłym roku cieszyła się największym zainteresowaniem. Jurorzy biorą pod uwagę liczbę badań prowadzonych za równo w polskich jak i w zagranicznych ośrodkach oraz nadzieje, jakie lekarze wiążą z zastosowaniem danego surowca.
Uroczystość ogłoszenia wyników prestiżowego plebiscytu odbędzie się w wielkopolskiej Klęce w czasie uroczystości Święta Matki Boskiej Zielnej i Dnia Zielarza.

Wracając do głównego bohatera. Owoce czarnego bzu mogą poszczycić się wysoką zawartością wielu przydatnych kosmetycznie substancji, np. garbników, pektyn, karotenoidów, antocyjanów, kwasów organicznych (min. jabłkowy, winowy i cytrynowy), witamin (A, C, B1, B2) i pierwiastków (żelazo, potas, sód, wapń). W kwiatach bzu znajdziemy natomiast flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, saponiny, związki triterpenowe, kwasy polifenolowe (kawowy i chlorogenowy), olejek eteryczny oraz sole mineralne .

Dzięki tym składnikom roślina posiada doskonałe właściwości oczyszczające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające, złuszczające i ochronne na naczynia krwionośne. Nadaje się zatem głównie do pielęgnacji cer naczyniowych i trądzikowych (również zależnie od użytego surowca).

Źródło: PAP