fbpx
05 Lipiec, 2020
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Bezpieczna dawka solarium nie istnieje

W Polsce na czerniaka chorują coraz młodsi, bo to właśnie osoby przed 30. rokiem życia stanowią zdecydowaną większość klientów solariów.

Okazuje się, że w naszym kraju średni wiek kobiet korzystających z usług punktów oferujących możliwość opalania za pomocą promieni UV to 17 lat. Pamiętajmy, że w wielu innych państwach zabrania się korzystania z solarium osobom poniżej 18 roku życia.

Jakie są konsekwencje niefrasobliwego korzystania z tego typu urządzeń? Oczywiście czerniak, czyli najbardziej agresywny nowotwór. Tylko w ostatnich 20 lat zapadalność na czerniaka w Polsce zwiększyła się o 300 procent! Ponadto w naszym kraju odnotowano największy wskaźnik liczby zgonów w stosunku do liczby zachorowań. Wynika to zapewne, z ograniczeniem dostępu do najnowszych terapii. Nie mniej smutną wiadomością jest fakt, że w opublikowanej ostatnio liście leków refundowanych nie znalazła się immunoterapia, która może pomóc blisko połowie pacjentów z zaawansowanym czerniakiem.

Należy informować więc nieświadomych, młodocianych klientów, że na czerniaka bardzo łatwo zachorować. Częste korzystanie ze słońca, lub co gorsza solarium nigdy nie jest bezpieczne. Poza tym światło w punktach usługowych obiecujących szybką, brązową opaleniznę jest tak silne, że właściwie nie ma opcji ustalić bezpiecznej dawki solarium.

Źródło: IAR