fbpx
18 Luty, 2020
Warszawa
7 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Bezprzewodowy sensor nawilżenia skóry

Badacze z North Carolina State University rozwinęli przenośny, bezprzewodowy sensor badający poziom nawilżenia skóry. Odkrycie to może mieć zastosowanie nie tylko w monitorowaniu zdrowia, ale również w kosmetologii i pielęgnacji ciała.

 

 

Zespół naukowców – Shanshan Yao, Amanda Myers, Abhishek Malhotra, Feiyan Lin Alper Bozkurt, John F. Muth i Yong Zhu – opracował innowacją technologię, która pozwala śledzić indywidualne nawilżenie skóry w czasie rzeczywistym. Urządzenie wykonane jest ze srebrnych nanoprzewodów zamkniętych w gumowej matrycy, a dane dotyczące nawodnienia gromadzone są ma podstawie pomiarów impedancji. Odkrycie to zostało opublikowane w czasopiśmie Wiley.

Na podstawie przeprowadzonych testów badacze donoszą, że nowo opracowane urządzenie jest precyzyjne i użyteczne, ponadto wilgotność otoczenia nie wpływu na jego odczyt, co stanowiło problem w dotychczas wykorzystywanych aparatach.

Zespół stworzył dwa warianty tej technologii, jeden w formie przyklejanego do skóry plastra i drugi w postaci przypominającej zegarek. Obie wersje zbierają dane i przesyłają je do komputera lub smartfona.

Patrząc w przyszłość naukowcy dopatrują się wielu praktycznych i komercyjnych zastosowań dla nowej technologii m. in.: w celu ochrony zdrowia osób pracujących w wysokich temperaturach, poprawy bezpieczeństwa i wyników sportowych, a także śledzenia nawodnienia skóry osób starszych lub innych pacjentów medycznych. W przemyśle kosmetycznym sensor może być wykorzystany do oceny skuteczności właściwości nawilżających kosmetyków. Zespół uważa dodatkowo, że urządzenie stanowi ekonomiczne podejście do monitorowania nawilżenia skóry w porównaniu do pozostałych wykorzystywanych w tym celu rozwiązań.

Źródło: Wiley