fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Marzec, 2020
Warszawa
6 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Białko beta-katenina w leczeniu nowotworów skóry

U pacjentów chorych na nowotwory skóry, jej górne warstwy rosną w sposób niekontrolowany. Dla takich nowotworów nabłonkowych niezbędne jest występowanie populacji specjalnych komórek macierzystych raka. W pracy opublikowanej na łamach pisma „Nature” naukowcy ze Szwajcarii opisali, że dla podtrzymania populacji tych komórek niezbędne jest białko o nazwie beta katenina.

Joerg Huelsken wraz z kolegami z Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, badał nabłonkowego raka skóry u myszy. Naukowcy zaobserwowali, że przeszczepienie materiału wyizolowanego z komórek macierzystych tego nowotworu, myszom zdrowym wywołuje u nich identyczny rodzaj raka.

Badacze odkryli, że białkiem kluczowym dla utrzymania groźnych komórek macierzystych nowotworu skóry jest beta katenina. U myszy pozbawionych tego białka przy pomocy metod inżynierii genetycznej, guzy kurczą się ponieważ komórki nie otrzymują dłużej sygnału o potrzebie podziałów.

Odkrycie to może przyczynić się do opracowania terapii nowotworów nabłonkowych u ludzi. Autorzy wykazali, że komórki raka łuskowatokomórkowego (ludzki odpowiednik nowotworów badanych u myszy) również korzystają z sygnalizacji przez beta kateninę. Ponieważ komórki macierzyste odpowiedzialne za procesy odnowy zdrowej, normalnej skóry nie są zależne od działania beta kateniny, hamowanie aktywności tego białka wydaje się być obiecującą metodą leczenia raka skóry przez ograniczenie podziałów komórek macierzystych nowotworu. KDO

źródło: PAP