fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
22 Październik, 2019
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Biustonosz ma 600 lat!

Myślałeś, że biustonosz to młody wynalazek, który zastąpił kobiece gorsety? To tak jak większość z nas się myliłeś. Bowiem niedawno znaleziono lniane staniki sprzed, uwaga… 600 lat!

 W średniowiecznym zamku Lemberg w Tyrolu naukowcy odkopali kobiecą bieliznę wyglądającą dokładnie jak ta współczesna – przyznała specjalistka od spraw mody Hilary Davidson. Podobnie jak dzisiejsze biustonosze są one dekorowane haftami i koronkami by podnieść jego wartości estetyczne, zarówno dla przyjemności noszącej jak i jej adoratora.

To w zasadzie przełom. Jak wielki może świadczyć wypowiedź Beatrix Nutz z Uniwersytetu w Innsbrucku- Nie mogliśmy w to uwierzyć. Z tego, co wiedzieliśmy nie było w XV wieku bielizny typu biustonosz. 

Choć staniki znaleziono już w 2008 roku o ich istnieniu dowiadujemy się dopiero teraz. Dlaczego? Ponieważ badania obiektów i ustalanie ich wieku zajęły naukowcom kilka lat. Informacja była rozpowszechniana jedynie „w kręgach akademickich”dopiero publikacja w Magazynie Historycznym BBC pozwoliła rozszerzyć medialnie tą wiedzę.

Źródło: IAR/ PAP