fbpx
28 Maj, 2020
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Botoks przyczyną utraty pracy

Czy można zwolnić kogoś z pracy tylko dlatego, że jego zmarszczki źle prezentują się w telewizji high definition? Czy można wyrzucić prezenterkę, bo nie chciała sobie wstrzyknąć botoksu?

Są zawody, w których perfekcyjny wygląd potrafi znacznie zwiększyć efektywność pracownika. Można by więc zaryzykować stwierdzenie, że pracodawca powinien na niektóre stanowiska wybierać osoby wyróżniające się ponadprzeciętną urodą. Sprawa jednak nie jest tak prosta, jak mogłoby się na początku wydawać. Musimy pamiętać, że zachowania pracodawców reguluje kodeks pracy, który zabrania dyskryminacji.

Taka dyskryminacja spotkała prezenterkę BBC Miriam O’Reilly. Kobieta od wielu lat prowadziła program „Countryfile”. Tuż po 50-tych urodzinach oznajmiono jej, że powinna poddać się zabiegowi wstrzyknięcia botoksu, żeby nie stracić pracy. O’Reilly, pomimo dużego zaangażowania w swoje życie zawodowe odmówiła i wraz z 3 koleżankami w podobnym wieku została zwolniona.

Prawnik korporacji Jason Galbraith-Marten, starał się usprawiedliwić taką decyzję – To nie jest tak, że ona nie jest w stanie pracować. Po prostu nie spełnia wymaganych standardów.

Sprawa oczywiście znalazła swój finał w sądzie. Mamy nadzieje, że wyrok, który zapadnie w tym przypadku ostudzi trochę zapędy pracodawców do ingerowania w życie pracowników i uświadomi opinii publicznej, że starzenie jest normalnym procesem, który prędzej czy później dotknie każdego.

Źródło: onet.pl