fbpx
06 Lipiec, 2020
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Botox jakiego nie znacie

Jad kiełbasiany, botulinotoksyna, botulina lub po prostu botox, to naprzemiennie stosowane nazwy toksyny, bez której niejedna gwiazda Hollywoodu nie wyobraża sobie życia. Jednak mało kto wie, że ta mieszanina kilku białek ma również inne zastosowania. Jakie? Czas się przekonać!

Działanie biologiczne

Jad kiełbasiany to lekarstwo produkowane przez bakterie beztlenowe laseczki Clostridium botulinum. Wyróżnia się kilka jego rodzajów, które oznaczane są literkami od A do G. Najczęściej wykorzystuje się jednak A, B oraz E. Mechanizm działania toksyny botulinowej jest bardzo prosty, omawiana mieszanina blokuje połączenia mięśniowo – nerwowe w miejscu iniekcji. Jak to możliwe? Otóż po jej zaaplikowaniu następuje wstrzymanie wydzielania acetylocholiny z zakończeń presynaptycznych.

Obecnie jad kiełbasiany jest doskonale znany jako likwidator zmarszczek, jednak z jego właściwości korzystano już wcześniej. W latach siedemdziesiątych znalazł swoje zastosowanie w leczeniu zeza, dopiero potem o jej możliwościach przekonali się specjaliści medycyny estetycznej. Teraz botulinę stosuje się w leczeniu nadpotliwości, migren, a nawet łysienia. Ciekawi faktów? Oto one!

Zastosowanie botoxu w leczeniu nadpotliwości

W ostatnich latach udowodniono że botox wprowadzony w miejsce występowania nadpotliwości powoduje zablokowanie pracy odpowiedzialnych za taki stan rzeczy gruczołów. Zwiększone wydzielanie potu może dotyczyć twarzy, stóp, dłoni oraz pach. Najczęstszy dyskomfort odczuwają osoby cierpiące na wzmożoną potliwość dłoni i pach. Dlatego, kiedy antyperspiranty lub tabletki przeciwcholinergiczne nie wystarczają pomocny może okazać się zabieg z zastosowaniem jadu kiełbasianego. Efekt działania botoxu w przypadku nadmiernego pocenia się utrzymuje się od 4 – 24 miesięcy, stąd zabieg należy regularnie powtarzać. Co istotne, niewskazany jest on dla kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji, osobom ze stwardnieniem rozsianym lub takim, które mają schorzenia nerwowo-mięśniowe.

Botox na uporczywą migrenę?

Bóle migrenowe dotyczą 10 proc. społeczeństwa lecz znacznie częściej dotykają kobiet. Gdy stają się bardzo uporczywe, a kuracja farmaceutyczna nie pomaga warto skorzystać z właściwości jadu kiełbasianego. Po wieloletnich badaniach okazało się że tym sposobem można skutecznie zwalczyć bóle migrenowe. Jak to działa? Najpierw wykrywa się te partię mięśni głowy, które są odpowiedzialne za migrenę. Następnie rejony te za pomocą iniekcji są porażane przez botox, rozluźniają się wówczas zmniejszając ucisk. Odpowiedni stan utrzymuje się około 3 miesięcy.

Zabieg ten jest bardzo pomocny w ocenie partii mięśni odpowiedzialnych za bóle migrenowe. Jeśli po nim okaże się, że owe rozluźnienie mięśni zmniejsza się lub bóle głowy ustępują, można usunąć dany mięsień, by już nie wywierał wpływu na nerwy. Ogromnym plusem terapii jest to, że nie wywołuje ona skutków ubocznych charakterystycznych dla innych metod leczenia tj. tycia, ospałości czy niestrawności.

Botox lekarstwem na łysienie

Wypadanie włosów dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Ludzie cierpiący na tą dolegliwość nierzadko tracą pewność siebie czy popadają w kompleksy. A niewielu z nich wie, że istnieje metoda leczenia wypadania włosów wykorzystująca toksynę botulinową. 

Przypadek sprawił, że to właśnie jad kiełbasiany stał się lekiem na łysienie. Simon Ourian, chirurg plastyczny, leczył migreny swojej matki botoxem. Przy okazji zauważył, że zaczynają jej odrastać włosy, które wcześniej wypadły na skutek chemioterapii. Ponadto połączenie jadu kiełbasianego z witaminami wzmacniało działanie kuracji. O tego momentu przyjmuje się, iż botox, rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu pozwala na bardzo dobre wniknięcie substancji czynnych do mieszków włosowych, które pobudzają i odżywiają włosy.

Jedna substancja, a tyle zastosowań. Dzięki prężnie rozwijającej się nauce i medycynie poznajemy kolejne możliwości tej egzotoksyny. Co będziemy wiedzieli o niej za kilka lat, czym zaskoczy nas w przyszłości? Czas pokaże.