fbpx
07 Czerwiec, 2020
Warszawa
21 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Botox na otyłość?

Utrata masy ciała pod wpływem toksyny botulionowej? Wstępne badania grupy naukowców z Norwegian University of Science and Technology (NTNU) przeprowadzone na szczurach potwierdzają, że jest to możliwe!

Istnieje szansa, by Botox, znany do tej pory raczej ze swojego znamiennego wpływu na zmarszczki, stał się alternatywą dla niebezpiecznych oraz kosztownych operacji pomostowania żołądka.

Norwescy naukowcy przeprowadzili bowiem badania na szczurach. Zastosowali iniekcję Botoxu do nerwu błędnego w żołądku, tak by doprowadzić do utraty wagi gryzonia. Co się okazało? Zwierzęta jadły mniej, tym samym tracąc do 20 do 30 proc. masy ciała w pięć tygodni.

Jak to możliwe? Otóż zasada działania tego zabiegu polega na skutecznym paraliżu nerwu odpowiedzialnego za kontrolowanie pożywienia przez jelita oraz wyzwalającego uczucie głodu – nerwu błędnego. I w tym cały sekret.

Żeby możliwe było rozpoczęcie badań klinicznych na ludziach, na które pomysłodawcy eksperymentu bardzo liczą, potrzebna jest jeszcze zgoda członków komisji etyki lekarskiej.

Helene Johannessen, doktorantka w NTNU i jednocześnie kierownik grupy badawczej twierdzi – Na początek będziemy zapraszając pacjentów teoretycznie kwalifikujących się do operacji otyłości, którzy z tego czy innego powodu nie mogą zostać jej poddani – dodaje.

Warto wspomnieć, że eksperyment jest częścią europejskiego projektu Full4Health.

Źródło: biotechnologia.pl