fbpx
28 Maj, 2020
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Botox nie tylko na zmarszczki

Na łamach „Proceedings of the National Academy of Science” opublikowano wyniki badań, z których wynika, że botoks może być z powodzeniem stosowany w terapii migreny, a także u chorych z porażeniem mózgowym i chorobą Parkinsona.

Od początku października docierały do nas informacje o rosnącym zainteresowaniu botoxem w aspekcie leczenia migren. Naukowcom z Laboratorium Biologii Molekularnej Brytyjskiej Rady Medycznej udało się opracować metodę przebudowywania i łączenia molekuł białka, która otwiera drogę do skutecznego zastosowania jadu kiełbasianego w terapii uporczywych bólów głowy.

Po raz pierwszy byliśmy w stanie potraktować cząsteczki białka jak klocki Lego, przestawiając je i łącząc, aby stworzyć fundament terapii, które dotychczas nie były możliwe – mówi prowadzący badania Bazbek Davletov.

Optymistyczne wyniki badań skłoniły Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do zarejestrowała botoksu jako oficjalnego środka stosowanego w terapii migreny.

Chroniczne migreny są jedną z najbardziej uporczywych form bólu głowy – mówi Russell Katz, dyrektor działu produktów neurologicznych FDA. Pacjenci z chronicznymi migrenami doświadczają bólu przez więcej niż 14 dni w miesiącu. Wpływa to na ich rodziny i życie społeczne, dlatego ważne jest, żeby pacjenci mieli dostęp do wielu efektywnych form leczenia– dodaje.

Czekamy na podobną decyzję Europejskiej Agencji Leków.

Źródło: PAP/FDA