fbpx
02 Lipiec, 2020
Warszawa
25 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Brązowe algi w walce z podkrążonymi oczami

Znana firma BASF stworzyła nowy ekstrakt, pochodzący z brązowych alg, który zmniejsza ciemne obwódki pod oczami oraz „kurze łapki”.  

Główną przyczyną sinych cieni jest wyciekająca z delikatnych naczyń krwionośnych hemoglobina, która rozbijając się na mniejsze cząsteczki, produkuje czerwony pigment (hem), który kumuluje się w skórze i naskórku.

Dodatkowo, podczas tego procesu uwalniają się wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie drobnych linii wokół oczu. Aby zlikwidować nieestetyczne cienie oraz drobne zmarszczki, potrzebny jest składnik, który oczyści skórę z wolnego hemu. 

Firma BASF odkryła, że właściwości takie posiada roślina o nazwie Fucus vesiculosus, która jest brązową algą żyjącą na skalistych zboczach morskich.Ten rodzaj alg jest narażony na podobne zagrożenia jak nasza skóra – odwodnienie (ze względu na odpływy), promienie UV, utlenienie czy bakterie i dlatego postanowiono wykorzystać je do walki z problemami skórnymi. 

Wyciąg z tej rośliny nazwano Shadownyl, a działa on w ten sposób, że stymuluje cyklooksygenazę typu 1 usuwając wolne cząsteczki powstałego hemu. Pigment ten rozpada się na katabolity, które są  antyoksydantami i działają przeciwzapalnie. To one właśnie mają eliminować cienie pod oczami, drobne linie oraz zmarszczki.

Warto wspomnieć, że rośliny, z których pochodzi ekstrakt są zbierane u wybrzeży Zatoki Maine w Kanadzie, a miejsce to jest najbardziej produktywnym znanym ekosystemem. Dlatego każdy koncern korzystający z dóbr tego środowiska naturalnego musi zbierać rośliny w sposób ekologiczny i według ścisłych reguł opracowanych przez Organic Crop Improvement Association.

Nowy ekstrakt już wkrótce może pojawić się w rozjaśniających czy wielofunkcyjnych kremach, sztyftach czy serum pod oczy.

Źródło: Cosmetics and Toiletries