fbpx
25 Sierpień, 2019
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Brokułem w czerniaka

 

Izotiocyjaniany – związki wyodrębnione z zielonych warzyw takich jak brokuły lub kapusta mogą stanowić skuteczny lek na czerniaka – informuje pismo „Clinical Cancer Research”. Jak wykazały badania przeprowadzone na myszach izotiocyjaniany w których siarkę zastąpiono selenem działają na guzy nowotworowe skutecznie i w sposób bardziej bezpieczny niż konwencjonalna terapia.

Naukowcy wstrzyknęli myszom 10 milionów komórek nowotworowych. Sześć dni później,  kiedy u zwierząt rozwinął się znacznych rozmiarów guz podzielili zwierzęta na dwie grupy i zastosowali odmienne terapie. Pierwsza grupa otrzymywała czyste związki pochodzenia roślinnego, a druga zmodyfikowane poprzez zastąpienie siarki selenem.

Badacze z Penn State College of Medicine odkryli, że zmodyfikowane izotiocyjaniny znacznie zmniejszają produkcję białka Akt3 odgrywającego zasadniczą rolę w rozwoju czerniaka. Pozwoliło to na zahamowanie wzrostu guza o ok 60%.

Podczas testów na ludzkich hodowlach komórek czerniaka uzyskano skuteczność 30-70% w zależności od linii komórkowej.

Wykorzystanie substancji w postaci leku stosowanego u ludzi może zająć kilka lat, ale istnieje szansa na opracowanie odpowiedniej receptury kremu przeciwsłonecznego zawierającego odkryte związki – zapowiadają badacze.

 

źródło: PAP