fbpx
08 Lipiec, 2020
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy wiek pomaga w leczeniu skóry i blizn?

Związek wydzielany w krwiobiegu może być kluczowym czynnikiem, który podczas gojenia się rany pozostawia mniejsze blizny niż u ludzi młodych.

Związek ten jest nazywany SDF1 i badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii pokazują, że zablokowanie go wpływa na formowanie się blizn i regenerację tkanek w ludzkiej skórze, zapewniając lepsze i szybsze gojenie się ran.

Dermatolodzy i chirurdzy plastyczni konsekwentnie obserwują rany u osób starszych, które zabliźniają się szybciej niż u osób młodych. Do tej pory nikt nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie: dlaczego tak się dzieje?

W swoim badaniu, Leung i jego zespół przebili uszy mysz w wieku 12 i 70 lat w przeliczeniu na lata ludzkie. Dziura pozostała po przebiciu u myszy starszej wygoiła się szybko, natomiast u młodszej pozostała widoczna blizna. Naukowcy doszli do wniosku, że coś co jest przyczyną powstawania blizn musi znajdować się we krwi.
Zespół pobrał próbki tkanek od młodych i starszych mysz i je porównał. Zidentyfikowano aż 80 różnic genetycznych, zbyt wiele do badania. Natomiast po sprawdzeniu genów znajdujących się w krwiobiegu, lista zmniejszyła się do 13 różnic. Jedną z nich było występowanie SDF1 u mysz młodszych, który odgrywa rolę w powstawaniu blizn, a którego obecności nie wykryto u mysz starszych.

“Jest to rzadki przypadek, w którym starzenie się rzeczywiście poprawia zdolność organizmu do leczenia, a nie zmniejsza ją” powiedział Leung.

Zespół poszedł o krok dalej i przeprowadził te same badania na próbkach ludzkiej skóry. Wyniki tego badania były dokładnie takie same jak poprzedniego.
Leung twierdzi, że ta praca ma możliwość stosunkowo szybko wpłynąć na kliniki. Inhibitory SDF1 już istnieją na rynku i są obecnie wykorzystywane do leczenia mobilizacji komórek macierzystych. Leung i jego zespół planują studiować jego użycie w zapobieganiu powstawania blizn u ludzi.

SC Beauty Magazine