fbpx
24 Maj, 2020
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Cała prawda o zębach

{jathumbnail off}Jako specjaliści zajmujący się szeroko pojętym zdrowiem i urodą powinniśmy pełnić rolę pogromców kosmetycznych mitów. Sprostujmy zatem największe nieścisłości, jakie zakorzeniły się, tym razem w świecie stomatologii estetycznej.

Dbajmy o mleczne zęby

Dużym błędem u młodych rodziców jest brak dbałości o mleczne zęby dziecka, ?bo przecież i tak wypadną?. Owszem wypadną, ale wcześniej próchnica, którą sobie na nich wyhodujemy, może dosięgnąć do koron dopiero rodzących się zębów stałych, a borowanie nie jest najlepszym sposobem rozpoczynania przygody ze stałym uzębieniem. Dbajmy więc o zęby dzieci, bo zostawimy im problem na całe życie.

Zdrowa mama ? zdrowe zęby dziecka

Kolejnym argumentem na potwierdzenie tezy, że o zęby powinniśmy dbać, zanim się jeszcze pojawią jest fakt, że dieta kobiety w ciąży w bardzo dużym stopniu wpływa na przyszły stan uzębienia jej dziecka. Jak mówi Carole Palmer, profesor TUSDM i szefowa grupy odpowiedzialnej za promocję odżywiania i zdrowia jamy ustnej na Wydziale Zdrowia Publicznego i Pracy Społecznej, matki, które z powodu złej diety pomiędzy 14 tygodniem a 4 miesiącem ciąży, fundują sobie deficyt wapnia, witaminy D i A, białka oraz ogólnie kalorii, mogą zapewnić swoim dzieciom znaczne zwiększenie częstotliwości wizyt u stomatologa w dorosłym życiu.

Warto również zaznaczyć, że brak odpowiedniej dawki witaminy B6 lub B12 może być przyczyną zajęczej wargi i rozszczepienia podniebienia.

Czekolada dobra dla zębów, słodkie napoje – nie

Chyba najwięcej nieporozumień związanych ze stanem naszego uzębienia dotyczy spożywania słodyczy. Powszechnie panujące przekonanie, że im więcej słodyczy, tym pewniejsza próchnica, nie jest do końca prawdziwe. Tak naprawdę wszystko zależy od długości kontaktu cukru z zębami, co jest szczególnie przykrą wiadomością dla wielbicieli napojów słodzonych.

Niestety, jeśli myślimy, że niesłodki napój zapewni nam zdrowe zęby, bardzo się mylimy. Kwaśne napoje (np. lemoniada) mogą doprowadzić do demineralizacji zębów.

Pod zębem też są ważne rzeczy

Jeśli myślimy, że będąc w starszym wieku, uzupełniamy naszą dietę o wapń, witaminę D i K, wyłącznie ze względu na stan kości ? grubo się mylimy. Zły stan kości żuchwy spowodowany niedoborem wymienionych substancji może przyczynić się do utraty uzębienia.

Im więcej śliny ? tym rzadziej u dentysty

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna dla zdrowia naszych zębów jest ślina. Jej rolę najlepiej można dostrzec będąc w starszym wieku i przyjmując określone grupy leków. Antydepresanty, leki moczopędne, przeciwhistaminowe i uspokajające zmniejszają ilość śliny, która wymiata z zębów resztki jedzenia i tym samym zapobiega rozwojowi próchnicy. Przyjmowanie powyższych leków często więc kończy się próchnicą korzeni i wypadaniem zębów.

Nie zjesz jabłka sztuczną szczęką

Ostatni już z zaprezentowanych mitów, obala wytworzone chyba za sprawą reklam telewizyjnych przedstawiających starszych ludzi cieszących się z możliwości gryzienia dorodnych zielonych jabłek przekonanie, że osoby wyposażone w protezy zdrowo się odżywiają. Badania wykazują jednak, że posiadacze protez uzębienia często przyjmują pokarmy łatwe do przeżucia, ale mało wartościowe, takie jak np. ciastka.

Źródło: PAP