fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy Carbolift to alternatywa dla nici PDO?

CARBOLIFT® jest małoinwazyjną i niezwykle skuteczną alternatywą dla nici PDO. Zabieg polega na intensywnej stymulacji skóry do silnego zagęszczenia poprzez kontrolowane mikrouszkodzenia tkanek przy jednoczesnym podawaniu medycznego CO2 do skóry właściwej.

Zabieg jest przeprowadzany jest w miejscach przebiegu tradycyjnych nici PDO. Podczas zabiegu dochodzi do mikroinfuzji wieloigłowej CO2 na głębokość 1 mm i przy prędkości 420 iniekcji/minutę. W efekcie dochodzi do stymulacji fibroblastów i intensywnej produkcji włókien kolagenu i elastyny. Rozpoczyna się proces mikrowłóknienia bez pozostawienia blizn. Dochodzi do wzrostu napięcia oraz podniesienia owalu twarzy.

Infuzja CO2, zwiększa przepływ krwi i tlenu oraz składników odżywczych do obszaru poddawanego leczeniu oraz poprawia mikrokrążenie. Wysoki przepływ generuje mikrouszkodzenia przez co stymulowanie są fibroblasty. Działanie mechaniczne CO2 indukuje proces zapalny z następową migracją fibroblastów do obszaru poddanego zabiegowi, stymuluje syntezę kolagenu i innych białek tkanki łącznej, co zwiększa elastyczność skóry. Wcześniejsze prace dotyczące karboksyterapii wykazały wzrost elastyczności skóry po serii zabiegów o ok. 55,5%. W ogólnym ujęciu następstwem podania dwutlenku węgla bezpośrednio do tkanek jest natychmiastowe rozszerzenie naczyń krwionośnych powodujące poprawę lokalnego ukrwienia, a tym samym metabolizmu tkankowego, jak również wspomaganie naturalnych procesów regeneracyjnych.

W obszarze poddanym zabiegowi dochodzi do uwolnienia z krwi tlenu i czynników wzrostu stymulujących fibroblasty do produkcji kolagenu oraz do tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, czyli neowaskularyzacji. Skutkuje to lepszym odżywieniem, przebudową, zwiększeniem grubości i jędrności skóry. Jednak w rzeczywistości mechanizmy prowadzące do tych zmian są o wiele bardziej skomplikowane.

Kontrolowane iniekcje dwutlenku węgla do tkanek wywołują w nich ostrą reakcję zapalną charakteryzującą się rozszerzeniem naczyń obwodowych i pobudzeniem mikrokrążenia skórnego, co zwiększa lokalny przepływ krwi. W warunkach fizjologicznych równowaga pomiędzy dwutlenkiem węgla i tlenem utrzymywana jest jako element homeostazy. Zarówno CO2 jak i O2 są związane z hemoglobiną, choć nie w tych samych miejscach wiążących. W środowisku obniżonego pH i przy zwiększonym ciśnieniu parcjalnym CO2, a więc w stanie hipoksji (niedotlenienia), powinowactwo hemoglobiny do tlenu zmniejsza się, powodując tym samym zwiększone uwalnianie cząsteczek tlenu z hemoglobiny do tkanek poddanych zabiegowi. Ponadto lokalny wzrost stężenia CO2 i jonów H+ w płynie zewnątrzkomórkowym powodują natychmiastowe rozluźnienie mięśni gładkich naczyń krwionośnych, co skutkuje ich tymczasowym rozszerzeniem. Połączenie obu tych zjawisk prowadzi do lepszego utlenowania i ogólnej poprawy metabolizmu w tkance, co stanowi jeden z głównych mechanizmów działania karboksyterapii.

CARBOLIFT® dzięki systemowi pulsujących igieł może być łączony z aplikacją substancji aktywnych takich jak: kwas hialuronowy, osocze bogatopłytkowe. Podczas nakłuwania są one transportowane w głębokie warstwy skóry, a ich wchłanianie jest 1000 razy bardziej aktywne niż tradycyjne.

Etapy zabiegu:

  • Pierwszy etap zabiegu związany z wydzielaniem czynników wzrostu pochodzenia płytkowego, z chemotaksją i proliferacją fibroblastów oraz produkcji macierzy międzykomórkowej
  • Drugi etap to stymulacja fibroblastów poprzez działanie czynników wzrostu fibroblastów, keratynocytów, monocytów, co prowadzi do przebudowy skóry, w której powstają kolagen typu III, IV, oraz I, elastyna, proteoglikany, GAG oraz procesy angiogenezy.
  • Trzeci etap to długotrwały proces poprawy gęstości i elastyczności skóry.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg CARBOLIFT® trwa zwykle pół godziny. Jeżeli pacjent wymaga znieczulenia można je wykonać na 15 minut przed przystąpieniem do nakłuć, przy czym nie może to być preparat zawierający adrenalinę. W trakcie zabiegu mogą pojawić się punktowe, minimalne krwawienia, a bezpośrednio po jego zakończeniu pacjent odczuwa lekkie pieczenia, ciepło i rozpieranie. Po tygodniu pojawiają się widoczne efekty zabiegu:

  • ładniejszy koloryt
  • wygładzenie zmarszczek
  • wzrost napięcia skóry
  • zmniejszenie widoczności porów

Sugerowana ilość zabiegów: 3 zabiegi w odstępach 30 dni.