fbpx
17 Listopad, 2019
Warszawa
9 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Chcesz na studia? ? Musisz zapłacić!

Niestety, nie pomogły apele środowisk studenckich… W tym roku rekrutacja na studia nadal jest płatna, a na dodatek stawki zamiast spadać, ciągle rosną lub w najlepszym wypadku pozostają na tym samym poziomie.

 

Każdy maturzysta, który chce dostać się na kosmetologię lub jakikolwiek inny kierunek, musi wnieść ma uczelni opłatę rekrutacyjną. Zazwyczaj wynosi ona od ok. 70 ? 150 zł. Stanowi to niemały wydatek, biorąc pod uwagę fakt, że składanie papierów zazwyczaj nie ogranicza się do jednego kierunku w jednej placówce. Przyszli studenci zazwyczaj wolą się zabezpieczyć i składają dokumenty na ten sam kierunek na różnych uczelniach lub na kilka różnych kierunków.

Duże oburzenie wśród studentów budzi fakt, że pomimo iż uczelnie z roku na rok coraz bardziej upraszczają rekrutację, która w dużej mierze sprowadza się już tylko do wypełniania przez kandydata formularzy w internecie, studenci nadal muszą płacić.  Zdaniem kandydatów tak prosty system i brak przeprowadzania egzaminów wstępnych (rekrutacja na podstawie wyniku maturalnego) nie generuje dużych kosztów i pobieranie tak wysokich opłat jest bezpodstawne.

Kandydaci na studia przynoszą uczelniom spore dochody, więc w najbliższym czasie raczej nie możemy się spodziewać satysfakcjonujących nas zmian w wysokości opłat rekrutacyjnych.

Źródło: PAP/Dziennik Polski