fbpx
25 Maj, 2020
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Choroby i zmiany w płytce paznokciowej

Praca kosmetologa polega na bezpośrednim kontakcie z ludźmi. Manicure czy pedicure stał się powszechnym i podstawowym zabiegiem poprawiającym wygląd paznokci, a także samopoczucie ich właścicieli. Niestety czasem nie zdajemy sobie sprawy, że nawet najdrobniejsza zmiana może świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu lub poszczególnych jego organów, dlatego też nie należy lekceważyć takich sygnałów. W tym celu dobrze jest poinformować danego klienta o zaistniałych zmianach, z których dana osoba może sobie nie zdawać sprawy i przekierowanie jej do odpowiedniego specjalisty. 

Zanik płytki paznokciowej –  występuje pierwotne lub wtórne ścieńczenie płytki paznokciowej, w cięższych przypadkach może prowadzić do jej całkowitego zaniku. Zanik płytki pierwotny spowodowany jest przez genetyczny defekt ektodermalny natomiast zanik wtórny występuje w przebiegu niedokrwienia, chorób tarczycy, niedożywienia.

Paznokcie pałeczkowate Hipokratesa  – rozszerzone i przerośnięte paliczki dystalne z grubymi i szerokimi płytkami paznokciowymi. Takie palce występują w przebiegu gruźlicy płuc, niewydolności krążenia, rozstrzeni oskrzeli. Mogą być uwarunkowane genetycznie.

Zespół żółtych paznokci – zgrubiałe paznokcie o żółtym zabarwieniu występują w przypadku zastoju chłonki, zapaleniu zatok, przewlekłej chorobie płuc, rozstrzenie i przewlekłe zapalenie oskrzeli, HIV/ AIDS, gruźlicy, reumatoidalne zapalenie stawów. Może dojść do zaniku lunuli i oddzielenia się płytki paznokciowej od jej końca dystalnego.

Bielactwo paznokci – poprzeczne, mlecznobiałe smugi mogą świadczyć o zatruciu metalami ciężkimi. Najczęstszą przyczyną bielactwa jest uszkodzenie macierzy, dieta uboga w potas.

Grzybica paznokci – Zmiany najczęściej zaczynają się od wolnego brzegu paznokcia lub też od bocznych wałów. Występuje zgrubienie płytki paznokciowej, przybierają brunatny lub żółtoszary kolor, a płytka staje się nadmiernie pobruzdowana, bolesność przy ucisku. Zainfekowane paznokcie wykazuje tendencje do nadmiernej łamliwości, co prowadzi do częściowego wykruszenia płytki. Zmiany chorobowe są wywołane przez różne rodzaje grzyba strzygącego. Przebieg grzybicy jest przewlekły, może trwać latami. Leczenie jest skomplikowane i długotrwałe.

Zanokcica – charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem i bolesnością wałów paznokciowych. Towarzyszy jej zakażenie bakteryjne lub/i  grzybicze. Występuje ropna wydzielina pojawiająca się przy ucisku. Leczenie polega na miejscowym leczeniu antybiotykiem, zastosowaniu preparatów przeciwgrzybicznych i odkażających. Niekiedy konieczne jest nacięcie ropnia.

Wgłębienia, ubytki  – pojawiają się przede wszystkim w przebiegu łuszczy lub łysienia plackowatego. Komórki paznokci są luźno utkane przez co w wyniku drobnych urazów odpadają. Na płytce paznokciowej widoczne są pojedyncze dołeczki, przy większej liczbie wgłębień paznokieć można porównać do naparstka. Leczenie odbywa się poprzez naświetlanie UVA, ostrzykiwanie macierzy paznokcia kortykosteroidami.

Wyżłobienia podłużne – sprawiają wrażenie pękniętego paznokcia, współistnieją z rozszczepieniem lub łamliwością paznokcia. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Mogą być spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi, starszym wiekiem, urazami, a także niedoborem żelaza, łuszczycą, liszajem płaskim, chorobą tarczycy lub niedożywieniem. Leczenie polega na suplementacji preparatami wzmacniającymi paznokcie, unikaniu częstego moczenia rąk, by nie wysuszyć płytki paznokciowej.

Szorstkość paznokci – pokryte drobnymi łuskami, może towarzyszyć w przebiegu takich chorób jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łysienie plackowate, liszaj płaski. Płytka paznokciowa jest szara, jakby posypana popiołem, w dotyku jak papier ścierny. Żadne leczenie nie jest do końca skuteczne. Zmiany mogą ustąpić samoistnie. Stosuje się także leczenie doustne preparatami żelaza, witaminy A.

Oddzielenie się płytki paznokciowej – inaczej onycholiza. Zmiany mogą współistnieć w przebiegu takich chorób jak łuszczyca, liszaj płaski, kontaktowe zapalenie skóry lub w przypadku częstych urazów, styczności z chemikaliami i wodą. Oddzielenie następuje od wolnego brzegu płytki aż do macierzy. Może wystąpić różne zabarwienie płytki spowodowane wnikaniem zanieczyszczeń do przestrzeni podpaznokciowej. W przypadku leczenia stosuje się odcinanie uszkodzonej płytki, leki odkażające.

Łamliwość paznokci – przyczyną mogą być niedobory witaminowe w szczególności witaminy A, C, B6, niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza, podeszły wiek, jak również w przebiegu łuszczycy, grzybicy i liszaja płaskiego. Leczenie polega na suplementacji doustnej i stosowaniu odżywek do paznokci, jak i kremów odżywczych z witaminami, proteinami, wapniem.

Wklęśnięcie płytki paznokcia – zmiana może być przyczyną niedokrwistości niedobarwliwej, nadczynności tarczycy, w przebiegu łuszczycy, liszaja płaskiego, łysienia plackowatego, a także podczas częstego kontaktu z wodą i chemikaliami. Zmiany w wyglądzie charakteryzują się zagłębieniem w środkowej części paznokcia, brzegi paznokcia są wywinięte ku górze. Leczenie polega na natłuszczaniu płytki paznokciowej unikaniu urazów i nadmiernego ich moczenia.

Zielone paznokcie – powstają na skutek zakażenia bakteryjnego. Czynniki sprzyjające powstaniu zakażenia to urazy oraz zaburzenia troficzne. W wyglądzie płytka paznokcia jest lekko uniesiona na skutek nierównomiernej hiperkeratozy, paznokcie są zgrubiałe o nierównomiernym zielonym zabarwieniu. W leczeniu stosuje się miejscowo leki przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne.

Ciemna smuga na paznokciu – może być oznaką plamy soczewicowatej, znamienia melanocytowego, czerniaka lub atopowej i łagodnej hiperplazji melanocytów. Wizualnie, gdy smuga jest ciemna, nieregularna, posiadająca wypustki występujące w kierunku oskórka może świadczyć o występowaniu czerniaka. U osób ciemnoskórych może to być normalne zjawisko. W przypadku zdiagnozowania czerniaka stosuję się leczenie chirurgiczne.

Bruzdy poprzeczne Beau – Reilschego – powstają na skutek urazów, zatruć, a także w przebiegu cukrzycy, przez zakażenia, na skutek niedrożności tętnic wieńcowych, hipokalcemii i choroby skóry.

Pterygium – występuje charakterystyczny fałd naskórka, który oddziela płytkę paznokciową na dwie części. Taka zmiana powstaje na skutek uszkodzenia macierzy paznokcia podczas urazu, w zaburzeniach krążenia włośniczkowego jak również liszaju płaskim. W miejscu rozwoju pterygium tworzy się tkanka bliznowata. W leczeniu stosowany kortyzon do zapobiegania postępu blizny.