fbpx
24 Styczeń, 2020
Warszawa
-0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zaburzenia pigmentacji rozwiązane – co to oznacza?

Plamy wynikające ze zbyt dużej ekspozycji na słońce i innych efektów dysfunkcyjnej produkcji melaniny mogą stać się przeszłością. Naukowcy rozwiązali strukturę jednego z trzech enzymów, który generuje melaninę u ludzi, otwierając drzwi do projektu związków wybielających w celu usunięcia przebarwień skóry.

Lato często kojarzy się z ludźmi leżącymi na plażach próbującymi uzyskać opaleniznę. Z wiekiem i częstym narażeniem na słońce, niektórzy ludzie mogą uzyskać tak zwane „plamy starcze” lub „plamy wątrobowe. Są to małe, ciemne obszary na skórze. Pozbycie się ich jest wyzwaniem, a naukowcy i przemysł kosmetyczny starają się znaleźć sposób, aby je usunąć na dłużej.

Niedawno, zespół naukowców z ESRF, University of Groningen i Wageningen  rozszyfrował jeden z trzech enzymów, które generują melaninę – pigment, który daje skórze, włosom i oczom ich kolor. Gdy enzymy te nie funkcjonują prawidłowo, tworzą się zaburzenia pigmentacji: plamy na skórze, bielactwo lub czerniak.

Do dziś struktury tych trzech enzymów były nieznane, więc naukowcy wykorzystali enzymy grzybicze lub roślinne do syntezy związków ukierunkowanych na ludzkie. Trudność rozwiązania tych struktur polega na tym, że naukowcy nie wiedzą, jak działają te enzymy do wytwarzania melaniny i nigdy nie udało się oczyścić ludzkiej wersji w dużych ilościach, aby je przebadać.

Xuelei Lai, pierwszy autor badania, koncentruje się na ludzkich enzymach, a nie enzymach roślinnych. Wyjaśnia, że „udało nam się oczyścić i skrystalizować tyrozynozy i białka związane z tyrozynozą 1 (TYRP1) i rozwiązaliśmy strukturę TYRP1. Jest to pierwsza struktura dostępna dla ssaków melanogennych enzymu. Wierzymy, że jeśli będziemy postępować zgodnie z tą samą procedurą, moglibyśmy prawdopodobnie rozwiązać strukturę tyrozynową i tyrozynową związaną z białkami 2, więc te wyniki wyglądają bardzo obiecująco”.

Naukowcy zaprezentowali również nieoczekiwany rezultat: odkryli, że TYRP1 potrzebuje cynkowego działania, wbrew ugruntowanemu przekonaniu, że enzym ten potrzebuje miedzi. „Nadal nie wiemy dokładnie, jaką rolę odgrywa cynk w interakcji z TYRP1 i potrzebujemy dogłębnych dalszych badań, aby się tego dowiedzieć”, wyjaśnia Montse Soler López.

Kluczowym wynikiem tej pracy jest fakt, że zapewnia wiarygodny model do projektowania związków wybielających, aby usunąć plamy, które pojawiają się na skórze ludzi ze względu na słońce lub wiek. Bauke W. Dijkstra, wyjaśnia znaczenie ich pracy w kontekście przemysłowym: „firmy kosmetyczne inwestują w to ogromny wysiłek, więc oczekujemy, że nasze odkrycia będą ważnym wyprzedzeniem „.

SC Beauty Magazine