fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Co jeszcze przeszkadza w gojeniu się ran?

Na łamach Serwisu Kosmetologicznego wielokrotnie wspominaliśmy o nowinkach dotyczących gojenia się ran. Kazdego dnia, nie tylko w naszej pracy, lecz również w życiu codziennym mamy do czynienia z utrudnionym gojeniem się ran. Okazuje się, że RNA ma znaczący wpływ na ten proces.

W pracy na stanowisku lekarza, dermatologa, kosmetyczki, kosmetologa lub fizjoterapeuty często rozmawia się z klientami, którzy cierpią z powodu trudno gojących się ran. Wśród takich pacjentów dominują osoby, które cierpią na cukrzycę, otyłość lub nadciśnienie tętnicze.

Najnowsza publikacja w piśmie Proceedins of the National Academy oc Science donosi, że przewlekłe trudności z gojeniem się ran mają związek z wadliwym działaniem kwasu rybonukleinowego.

W żywych komórkach większość RNA odpowiada za wykorzystanie informacji zawartej w DNA do produkcji odpowiednich białek, ale cześć tak zwanego mikro RNA zajmuje się regulacją, przykładowo może blokować wytwarzanie białek.

Naukowcy z Ohio State University wykazali podczas badań na zwierzętach, że w słabo ukrwionych, pozbawionych dostępu tlenu ranach spada wytwarzanie białka E2F3, potrzebnego do pobudzania wzrostu komórek, zasklepiających uszkodzenia. Jak wykazały dalsze prace, wytwarzanie E2F3 jest zakłócane przez niewłaściwie działające mikro ARNA (miR-210). Zahamowanie działania miR-210 za pomocą eksperymentalnego leku – antagomiru – podniosło poziom białka E2F3 i umożliwiło gojenie.
Nowy lek, podawany miejscowo, mógłby pomóc w ograniczeniu problemu trudno gojących się ran.

Źródło: PAP