fbpx
11 Grudzień, 2019
Warszawa
-4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Coraz więcej osób wygrywa z czerniakiem

Według najnowszych badań brytyjskiej organizacji charytatywnej do walki z rakiem Cancer Research UK, coraz większej liczbie osób udaje się przetrwać najgroźniejszego raka skóry jakim jest czerniak.

Okazuje się, że obecnie z chorobą wygrywa 8 na 10 chorych, podczas gdy 40 lat temu udawało się to zaledwie 5 na 10 pacjentów. Jak twierdzi organizacja, jest to skutkiem lepszej jakości leczenia, wcześniejszej diagnozy oraz większej świadomości społeczeństwa na temat symptomów choroby.

Według najnowszego raportu sporządzonego przez Cancer Research UK, po zdiagnozowaniu złośliwego czerniaka, 80 procent mężczyzn i 90 procent kobiet żyje więcej niż 10 lat, podczas gdy w latach siedemdziesiątych statystyki wynosiły zaledwie odpowiednio 35 i 58 procent.

Profesor Richard Marais, dyrektor oddziału organizacji na Manchester University uważa, że postępy w walce z czerniakiem są w dużym stopniu zasługą dobroczyńców, którzy finansowo wspierają badania. Jednocześnie, profesor podkreśla, że należy pracować nad dalszą poprawą statystyk oraz sposobami leczenia tych 2 na 10 osób, których diagnozy nie wyglądają najlepiej.

Warto wspomnieć, że to właśnie dzięki badaniom prowadzonym przez Cancer Research UK opracowano lek o nazwie vemurafenib, który choć nie pomaga wyleczyć czerniaka, pozwala pacjentom uzyskać kilka dodatkowych miesięcy życia i jest dowodem na to, że są widoczne postępy w walce z tym złośliwym rakiem skóry.

W Wielkiej Brytanii, ze wszystkich rodzajów raka, liczba chorych na czerniaka rośnie najszybciej. Obecnie dowiaduje się o nim 35 osób dziennie, co stanowi około 13 tysięcy osób rocznie. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż coraz więcej osób opala się wyjeżdżając na tanie wakacje za granicą – luksus, na który w latach siedemdziesiątych mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi Brytyjczycy. 

Źródło: Medical News Today