fbpx
24 Maj, 2020
Warszawa
10 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Cukrzyca – epidemia naszych czasów

Pierwsza nie zakaźna epidemia – tak Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła cukrzycę, na którą co 10 sekund umiera jedna osoba, a dwie dowiadują się o konieczności całkowitej zmiany stylu życia z powodu tak postawionej diagnozy.

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Cukrzycy. Wiele jest świąt, skupiających uwagę na konkretnych problemach medycznych, ale 14 listopada zasługuje na szczególne zainteresowanie, z powodu ogromnej skali zachorowań. Na całym świecie ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi boryka się już prawie 300 milionów ludzi. Co więcej, Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że za 20 lat liczba chorych osiągnie wartość prawie 440 milionów

Alarmujące jest, że nada tak mało wiemy o chorobie, za którą w prawie 90% przypadków sami jesteśmy odpowiedzialni. 

Dane przedstawione w raporcie świadczą o dramatycznym stanie społecznej wiedzy o cukrzycy, jej przyczynach i skutkach – mówi dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, pracownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek rady naukowej Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.

Dodaje, że bardzo niepokojące jest nikłe kojarzenie złego stylu życia z ryzykiem rozwoju choroby i jej powikłań, a niska świadomość bardzo utrudnia działania profilaktyczne.

Aż 5% z nas uważa, że cukrzycą można się zarazić. Jedna piąta nigdy w życiu nie badała sobie poziomu cukru we krwi. Jest to tym bardziej przerażające, że według wyliczeń naukowców – już 2,5 mln Polaków cierpi na cukrzycę, a 30% z nich (750 tysięcy) jeszcze o tym nie wie i co za tym idzie – nie stosuje leczenia.

Miałam pacjenta, który ważył ponad 100 kg. Schudł, zaczął się ruszać, zdrowo jeść i problem zniknął. Odstawił nawet leki. Im szybciej zaczniemy się leczyć, tym większe mamy szanse na długie życie bez powikłań – wyjaśnia dr Katarzyna Zatońska z poradni przy Klinice Endokrynologii i Diabetologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Cukrzyca to bardzo poważny problem medyczny, który w dużej mierze sami sobie fundujemy. Warto o tym pamiętać nie tylko przy okazji Światowego Dnia Cukrzycy.

Źródło: Rynek Zdrowia/Nasze Miasto/PAP