fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Cynk lekarstwem na nowotwory

Chociaż kosmetologia jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki, to nadal nowych odkryć służących jej rozwojowi dokonują głównie naukowcy prowadzący badania na rzecz rozwoju innych gałęzi nauki.

Badania służące rozwojowi medycyny z oczywistych powodów prowadzone w dużo szerszym zakresie niż badania prowadzące do nowych odkryć w kosmetologii. W końcu nasze zdrowie jest zdecydowanie ważniejsze od wyglądu. Ostatnio jednak pojawiły się informacje, które, wprawdzie z małym przymrużeniem oka, mogą jednak nieco podnieść naszą samoocenę.

Specjaliści zajmujący się leczeniem i pielęgnacją skóry już dawno przekonali się o wyjątkowych właściwościach jednego z pierwiastków chemicznych ? cynku. Dermatolodzy, kosmetolodzy i kosmetyczki od dawna używają cynku lecząc oparzenia, stany zapalne i inne problemy skórne. Teraz o tym w dużej mierze zawłaszczonym przez nas pierwiastku przypomnieli sobie również badacze szukający nowych metod leczenia chorób nie koniecznie związanych ze skórą.

Według najnowszych badań Włoskich naukowców już wkrótce będzie możliwe zastąpienie niektórych leków stosowanych w terapii nowotworów środkami zawierającymi kompleks cynku (II). Tradycyjne leki przeciwnowotworowe, oprócz tego, że niszczyły zmienione komórki, przyczyniały się także do pogorszenia stanu zdrowych tkanek. Naukowcy odkryli, że stosowanie cynku zamiast tradycyjnych metod dotychczas używanych w terapii raka, znacznie zmniejsza ilość działań niepożądanych.

Drugą zaletą leków opartych na kompleksie cynku, są dużo niższe koszty terapii. Dotychczas stosowana w leczeniu nowotworów platyna wymagała od pacjentów znacznie większych nakładów finansowych.

Na razie naukowcy dowiedli pozytywnego działania nowego leku w terapii nowotworów prostaty. Przy porównywalnej z tradycyjnymi środkami skuteczności, uzyskiwano dużo mniej objawów ubocznych. Wyniki są bardzo obiecujące.

Źródło: Rynek Zdrowia