fbpx
19 Sierpień, 2019
Warszawa
21 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czas na liczenie...włosów

Czas na liczenie…włosów

Opracowano nową zaskakująco prostą metodę badania ilości wypadających włosów – trzeba je po prostu policzyć po trwającym minutę czesaniu.Wyniki pracy dermatologów z USA opublikowano na łamach najnowszego numeru pisma „Archives of Dermatology”.

„Dotychczas nie było powszechnie zaakceptowanej standardowej metody określania ilości włosów jaką tracimy każdego dnia” – tłumaczą autorzy pracy. Przyjmowano, że codziennie wypada nam około 100 włosów, ponieważ ze 1000000, które nosimy na głowie około 10 procent jest w fazie spoczynku. Generalnie rzecz biorąc teoria ta jest prawdopodobna, niemniej jednak nie została naukowo potwierdzona i nie zawiera żadnych informacji na temat wpływu wieku i płci na proces wypadania włosów u zdrowych ludzi.

Doktor Carina Wasko, z Baylor College of Medicine w Houston wraz z zespołem badała wypadanie włosów w grupie 60 zdrowych mężczyzn pomiędzy 20, a 60 rokiem życia, bez żadnych oznak łysienia. Wszystkim uczestnikom projektu rozdano identyczne grzebienie i poproszono ich o mycie głowy takim samym szamponem przez trzy kolejne poranki. Czwartego dnia panowie zostali poproszeni o czesanie swoich włosów przez 60 sekund nad ręcznikiem lub poduszką w kolorze kontrastowym do koloru ich włosów, a następnie o policzenie włosów, które wypadły.

Doświadczenie z czesaniem i liczeniem powtarzano przez trzy kolejne dni, tuż przed myciem włosów, a ochotnicy powtórzyli eksperyment jeszcze po kolejnych 6 miesiącach.

Czas na liczenie...włosów

Wyniki badania wykazały, że pomiędzy 20, a 40 rokiem życia mężczyźni tracą codziennie od 0 do 78 włosów, średnio 10,2 włosa w 60 sekundowym teście. Panowie pomiędzy 41, a 60 rokiem życia tracą dziennie od 0 do 43 włosów, średnio 10,3 włosa w teście.

„Podsumowując nasze doświadczenie można stwierdzić, że 60 sekundowy test jest prostą i skuteczną metodą określenia kondycji włosów podczas porannego czesania” – podsumowują autorzy pracy. „Niewielkie różnice pomiędzy poszczególnymi uczestnikami badania wskazują na wiarygodność testu i łatwość jego wykonania przez pacjentów” – dodają naukowcy.

Teraz nową prostą metodą można będzie zbadać wypadanie włosów u kobiet oraz w różnych stanach chorobowych.

 

źródło: PAP