fbpx
10 Grudzień, 2019
Warszawa
4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czerniak – mężczyźni umierają częściej

Naukowcy z brytyjskiego instytutu badań nad rakiem Cancer Research UK we współpracy z Leeds University dowodzą, że śmiertelność z powodu czerniaka jest aż o 70% wyższa wśród mężczyzn niż wśród kobiet.

Po przeprowadzonych ostatnio badaniach statystyki wyglądają następująco:

  • 3,4 mężczyzn na 100 000 umiera rocznie z powodu czerniaka, podczas gdy jeśli chodzi o kobiety jest to 2,0 na 100 000

  • W Wielkiej Brytanii na czerniaka zapada 6200 mężczyzn, z których umiera 1300, natomiast jeśli chodzi o kobiety statystyki wynoszą odpowiednio 6600 i 900.

Profesor Julia Newton-Bishop z University of Leeds wyjaśnia to zjawisko tym, że u mężczyzn choroba zazwyczaj jest diagnozowana w późniejszym stadium niż u kobiet, co zmniejsza ich szanse na przeżycie. Podkreśla ona jednak, że istnieją także silne czynniki biologiczne, które wpływają na przebieg choroby i należy prowadzić dalsze badania by dokładniej je sprecyzować.

Ponadto, Newton-Bishop podkreśla, że czerniak u mężczyzn pojawia się zazwyczaj głównie na plecach i klatce piersiowej, przez co może być trudniejszy do zauważenia niż u kobiet, u których skórne zmiany nowotworowe powstają najczęściej na nogach i przedramionach.

Podobne wnioski wyciągnęli naukowcy z USA, gdzie według statystyk organizacji Centers for Disease Control and Prevention (CDC), w 2009 roku czerniaka zdiagnozowano u 35 436 mężczyzn (zmarło 5992) i 26 210 kobiet (zmarło 3 207).

Naukowcy podkreślają jak ważne jest informowanie społeczeństwa na temat tego jak zapobiegać chorobie. Przypominają oni przede wszystkim o korzystaniu z wysokiego filtra przeciwsłonecznego – przykładowo SPF 30 blokuje aż 97% promieni UVB. Ponadto, należy unikać solariów, gdyż osoby korzystające z niego choćby raz przed 35 rokiem życia mogą zwiększać ryzyko zachorowania na czerniaka aż do 60%. Warto przypominać również o innych negatywnych skutkach nadmiernej ekspozycji na promienie UV, takich jak przedwczesne starzenie się skóry, przebarwienia, poparzenia, uszkodzenia oczu czy zmarszczki. Ważne jest także by dobrze znać swoją skórę i regularnie sprawdzać czy nie pojawiły się jakieś niepokojące, nowe zmiany.

Źródło: Medical News Today