fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
-0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czerniak może powracać nawet po 10 latach

Według najnowszych badań opublikowanych niedawno w Journal of the American College of Surgeons, czerniak powraca po 10 latach u jednego na dwudziestu pacjentów. 

Badania są o tyle przełomowe, że do tej pory uważano, iż jeśli ten najbardziej śmiertelny rak skóry nie powróci w ciągu 10 lat, pacjenta można uważać za całkowicie wyleczonego. Teraz okazuje się, że osoby, które kiedykolwiek przebyły tę chorobę, powinny być pod kontrolą lekarza przez całe życie, ponieważ zawsze istnieje ryzyko nawrotu czerniaka.

Najnowsze badania przeprowadzone przez grupę amerykańskich naukowców na czele z doktorem Faries’em pokazały, że na 4731 monitorowanych pacjentów, czerniak nawrócił po upływie 10 lat w sumie u 408 osób. Po 15 latach choroba pojawiła się ponownie u 6,8 proc. a po 25 – u 11,3 proc. badanych.

Dodatkowo, z badań wywnioskowano, że pacjenci, u których czerniak powraca po ponad 10 latach są młodsi od tych, u których choroba powróciła wcześniej. Ponadto, okazuje się, że gdy pierwszy raz wystąpił u nich ten złośliwy rak skóry, był on stosunkowo łagodny (cienki i nieowrzodzony), nie zdążył zaatakować węzłów chłonnych i pojawił się poza skórą twarzy czy szyi. Badania pokazują również, że aż 57 proc. pacjentów, u których nastąpił nawrót choroby to mężczyźni. Może być to spowodowane faktem, że czerniak z natury przebiega trudniej u panów niż u pań, choć naukowcy nadal nie wiedzą co jest tego przyczyną.

Choć te dane są niepokojące, to doktor Faries podkreśla, że osoby, u których czerniak powraca po upływie dekady mają o 40 proc. większe szanse na przeżycie niż ci, u których nawroty choroby pojawiają się wcześniej. Podkreśla on również konieczność monitorowania pacjentów po przebytej chorobie przez całe ich życie.