fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
-0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy alergiczny wyprysk kontaktowy jest groźny?

 

Alergiczny wyprysk kontaktowy jest powszechnie występującą jednostką chorobową. Do gabinetów coraz częściej przychodzą pacjenci, u których widać alergiczne zmiany na skórze. Czy tacy pacjenci wymagają szczególnej pielęgnacji?

 

Alergiczny wyprysk kontaktowy (łac. Contact dermatitis, Contact eczema) – jest to występująca często postać wyprysku będąca skutkiem bezpośredniego kontaktu z alergenem, na który osoba wytworzyła uprzednio nadwrażliwość. Klinicznie wyróżniono dwie postacie choroby: wyprysk ostry (łac. Contact dermatitis acuta, Eczema acutum) oraz wyprysk przewlekły (łac. Contact dermatitis chronica, Eczema chronicum).

Omawiana jednoska chorobowa jest związana z IV typem reakcji nadwrażliwości wg Coombsa. U jego patogenezy leży stymulacja limfocytów Th1 przez komórki Langerhansa, wystawione na działanie związków o charakterze haptenów, które nabierają cech antygenowych w kontakcie z białkami.

Pierwotnym wykwitem jest grudka wysiękowa oraz pęcherzyk. Ogniska wyprysku kontaktowego nie są wyraźnie odgraniczone od otoczenia, którym często towarzyszy świąd.

Osoby pracujące w gabinetach powinny zdawać sobie sprawę, że pacjenci cierpiący na alergiczny wyprysk kontaktowy są szczególnie narażeni na poważne infekcje wirusowe i bakteryjne.

Informacje, opublikowane w The Journal of Allergy and Clinical Immunology,  mogą pomóc w identyfikacji pacjentów, u których istnieje znaczne ryzyko zakażenia.

-Wcześniejsze badania wykazały, że egzema jest nie tylko powszechną jednostką chorobową, lecz także coraz częściej predysponuje do rozwoju infekcji wirusowych – podaje Donald Leung, lekarz z National Jewish Health.

– Przeprowadzone badania w Stanach Zjednoczonych wykazały, że pacjenci z alergicznym wypryskiem skóry coraz częściej cierpią z powodu infekcji wywołanych Herpex simplex. Wirus ten może rozprzestrzeniać się do oka, krwiobiegu, a także powodować zapalenie opon mózgowych.

U pacjentów z egzemą występuje defekt bariery skórnej, przez co są oni bardziej podatni na zakażenia i infekcje.

Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu należy zebrać dokładny wywiad z klientem. Jeżeli pacjent choruje na alergiczny wyprysk kontaktowy należy dowiedzieć się jakie czynniki sprzyjają powstawaniu zmian.

Bezwzględnie należy przestrzegać zasad  higieny. Wszystkie narzędzia, które mają kontakt ze skórą powinny być poddane sterylizacji, a kosmetyki używane do zabiegów powinny zawierać jak najmniejszą ilość konserwantów i składników zapachowych.

Musimy być przygotowani, że pacjent będzie oczekiwał od nas fachowego doradztwa na temat pielęgnacji domowej. Warto dokładnie zapoznać się z rynkiem kosmetyków hipoalergicznych, przeznaczonych dla osób z alergicznym wypryskiem kontaktowym.