fbpx
29 Styczeń, 2020
Warszawa
3 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy bandaże będą w stanie wykrywać choroby?

 

Podobnie jak inne biofluidy, pot zawiera bogactwo informacji o tym, co dzieje się wewnątrz ciała. Jednak zbieranie płynu do analizy, zwykle przez kapanie lub pochłanianie go z powierzchni skóry, może być czasochłonne. Teraz, naukowcy opracowali specjalny bioczujnik, który wygląda jak bandaż. Zbiera on pot i w połączeniu ze smartphonem analizuje go. Urządzenie to może w przyszłości pomóc wykrywać różne choroby.

W porównaniu z innymi biofluidami, takimi jak krew, pot ma potencjał uzyskania mniej inwazyjnych badań diagnostycznych. Naukowcy opracowali narzędzia do zbierania i analizowania potu, takie jak tymczasowe tatuaże lub urządzenia mikrofluidyczne, ale zazwyczaj wymagają one użycia przewodów, elektroniki lub wyrafinowanych struktur. Tailin Xu chciał zrobić bioczujnik przypominający bandaż, który podczas noszenia pobiera próbki potu i wykorzystuje zmianę koloru do analizowania ilości różnych składników.

Aby stworzyć swoje urządzenie, naukowcy pokryli elastyczną folię poliestrową hydrofobową zawiesiną krzemionki. Następnie wyryli w warstwie krzemionki specjalne mikrodołki, które zbierały pot. W dolnej części dołków umieścili barwniki, które zmieniają kolor pod wpływem pH lub stężenia chlorku, glukozy i wapnia. Zespół dodał podkład samoprzylepny i umieścili bioczujnik na skórze jednego z ochotników. Kiedy osoba wykonywała różne czynności, jej pot zbierał się w mikrodołkach, a barwniki zmieniły kolory. Poprzez obrazowanie i analizowanie kolorów za pomocą telefonu komórkowego, naukowcy ustalili, że pH potu wynosiło 6,5-7,0, przy stężeniu chlorku wynoszącym około 100 mM i śladowych ilościach wapnia i glukozy. Naukowcy pracują teraz nad zwiększeniem wrażliwości urządzenia.

SC Beauty Magazine