fbpx
28 Styczeń, 2020
Warszawa
3 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy bleomycyna jest bezpieczna dla skóry?

Niskie dawki zastrzyków BLEOMYCYNY stosowane w leczeniu żylnych wad limfatycznych mogą mieć nieprzewidywane efekty uboczne w postaci przebarwień o niespotykanych kształtach pojawiających się na skórze.

Lek głównie stosowany jest przy leczeniu raka, szczególnie raka szyjki macicy, jajnika oraz jąder. Lek podaje się domięśniowo lub podskórnie. Może być również podawany do klatki piersiowej, aby zapobiec nawrotowi płynu wokół płuc z powodu raka. Bardzo małe dawki bleomycyny stosuje się u pacjentów z żylnymi wadami limfatycznymi. Lekarze wybierają ten lek ze względu na niskie ryzyko wystąpienia intensywnego zapalenia lub owrzodzenia. Ten środek do chemioterapii powoduje powstawanie skrzepu, często sprawiając, że wady znikają. Zabieg niesie za sobą mniejsze ryzyko powstawania blizn i zapalenia niż w przypadku innych środków.

Jednak skutkiem ubocznym są przebarwienia skóry, szczególnie w miejscach gdzie skóra pacjenta doświadczyła jakiegoś urazu. Pigment może przybierać przeróżne kształty, mogą one być mniejsze lub większe.

Aby zapobiec występowaniu plam pigmentacyjnych, najlepiej jest unikać wywierania nacisku na skórę przez kilka tygodni po zabiegu oraz używać filtrów przeciwsłonecznych. Ważne jest również, aby poinformować pacjentów o tym, że wstrzyknięcie bleomycyny jest bezpieczne i nie pozostawia blizn lub wrzodów, natomiast może zostawić plamy pigmentacyjne, które w większości przypadków znikają z upływem czasu.

SC Beauty Magazine