fbpx
25 Styczeń, 2020
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy chirurgia żołądka „leczy” cukrzycę typu 2?

Pomimo podobnej utraty wagi, u nastolatków, którzy przeszli chirurgię żołądka, znacznie bardziej prawdopodobne było, że pozbędą się cukrzycy typu 2 i wysokiego ciśnienia krwi w porównaniu do dorosłych, którzy przeszli tę samą procedurę.

Naukowcy ocenili wyniki 20 nastolatków i 20 dorosłych, którzy przeszli tę operację w ośrodkach klinicznych. Nastolatkowie byli w wieku poniżej 19 lat w trakcie wykonywania zabiegu, a u dorosłych odnotowano wystąpienie otyłości w wieku ok. 18 lat.

Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych, co może być trudne do wyleczenia u młodych ludzi, a tym bardziej u starszych.

Okazuje się, że wcześniejsze skorzystanie z zabiegów chirurgii bariatrycznej może nieść za sobą większe korzyści, w porównaniu do “czekania na ostatnią chwilę”. Jednak, nastolatki są bardziej narażone na inne aspekty, takie jak: potrzeba kolejnych zabiegów, usuwanie pęcherzyka żółciowego, niski poziom żelaza i witaminy D i chociaż istnieje ryzyko wystąpienia tych objawów, to jednak korzyści znacznie przewyższają ryzyko.

Obecnie otyłość dotyka jedną na trzy osoby i około 17% dzieci i młodzieży, dlatego tak ważne jest, żeby zacząć walczyć z nią jak najwcześniej, aby zapobiec występowaniu wyżej podanych chorób, uniknąć niechcianych powikłań, które często mogą prowadzić nawet do zgonu.

SC Beauty Magazine