fbpx
18 Luty, 2020
Warszawa
9 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

491341_my_hand.jpg

Czy gabinet kosmetyczny jest opłacalny?

Doskonale wiemy, że gabinet kosmetyczny może funkcjonować samodzielnie lub w połączeniu ze stanowiskiem manicure, pedicure, fryzjerem. Zdarza się także, że do tych stanowisk dołącza również pomieszczenie z solarium. Najważniejsze jest, aby zminimalizować powierzchnie, które są wykorzystywane jako nasze stanowisko pracy. Dlaczego? Ponieważ nie warto opłacać wynajmu „nieużytków”.

Musimy się przygotować, że zysk z prowadzenia gabinetu kosmetycznego rozkłada się w skali rocznej. Co to oznacza? Przy tego typu działalności zdarzają się miesiące bardzo obfite oraz takie, w których nie zarobimy nawet na podstawowe opłaty. Do tych gorszych miesięcy zaliczyć można: październik, listopad oraz styczeń i luty.

Ile metrów na salon?

Jeżeli nie mamy w planach zakupu dużych kombajnów kosmetycznych możemy poszukiwać pomieszczenia 30-40 mkw. Na urządzenie gabinetu wystarczy już 15-20 mkw, ale musimy się liczyć chociażby z małą poczekalnią i toaletą.

Klient nie przywiązuje się do marki tylko do osoby!

Warto zwrócić uwagę na wyżej napisane zdanie. Jeżeli planujemy zatrudnić dodatkowego pracownika, musimy pamiętać, aby ta osoba była godna zaufania. Może się okazać, że Pani Kowalska, która zdobyła w naszym gabinecie szerokie grono stałych klientów, skorzysta z oferty naszej konkurencji.

Sama czy z kimś?

491341_my_hand.jpgMusimy pamiętać, że jeżeli same nie potrafimy wykonywać zabiegów manicure lub pedicure, warto zatrudnić dodatkową osobę. Zabiegi na dłonie i paznokcie nierzadko przynoszą większe zyski aniżeli tradycyjne zabiegi kosmetyczne. Podczas rekrutacji należy zwrócić uwagę na doświadczenie przyszłego pracownika, gdyż zdarza się, że maleńkie gabinety, w niezbyt przyjaznej dzielnicy przeżywają oblężenie klientów ze względu na fakt, iż zatrudniona w nim Pani Kowalska potrafi perfekcyjnie wykonać tipsy i zdobienie paznokci.

Decydujemy się na własny gabinet i co dalej?

Zanim podpiszemy umowę najmu lokalu musimy dokładnie sprawdzić czy spełnia on wymagania Ministerstwa Zdrowia. Pamiętajmy, że lokal musi być przyłączony do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej lub korzystać z własnego ujęcia wody.W terminie 14 dni od rozpoczęcia działalności musimy się zgłosić Państwowej Inpekcji Sanitarnej (więcej na ten temat w artykule pt.: „Jak urządzić gabinet zgodnie z wymogami sanepidu”)

A za ile wyposażenie?

273842_body_spa.jpgŚredni koszt wyposażenia gabinetu kosmetycznego wynosi ok. 30 tys. Do wyposażenia będą należały m.in.: krzesło obrotowe, stolik, fotele, przyrządy kosmetyczne (nożyczki, pęsety, pilniki, waciki, gąbki, ręczniki, miski, pędzle do nakładania masek) Jeżeli chodzi o meble w dobie internetu możemy zapoznać się z ogromną liczbą ofert producentów. Wszystko zależy od tego na jakiej filozofii będzie opierał się nasz gabinet. Na pewno nie może to być surowe pomieszczenie zabiegowe. Nie zapomnijmy najważniejszej kwestii – sterylizacji. Jeżeli nie planujemy zakupu sterylizatora musimy podpisać umowę z placówką, która będzie wykonywała  tę procedurę.

Co się bardziej opłaca – remont starych pomieszczeń czy wynajem czegoś nowego?

Jeżeli decydujemy się na remont starych pomieszczeń musimy dokładnie sprawdzić czy wybraliśmy dobrą lokalizację. Najbezpieczniej jest inwestować w centra miast. Pamiętajmy jednak o parkingu, gdyż liczba gabinetów w większych miastach stale wzrasta, a największym problemem okazuje się brak miejsca do zaparkowania.

Jakie obroty?

701012_writing_a_check_1.jpgObroty w naszym salonie mogą sięgać nawet 30 tys. zł., jednak na zwrot zainwestowanych funduszy trzeba niestety czekać nawet do 2 lat.Na zwrot zainwestowanego kapitału trzeba czekać od 1 do 1,5 roku. Z tego kapitału musimy opłacić jeszcze wynajem lokalu oraz pensje pracowników.
Własny gabinet będzie bardziej opłacalny jeżeli właściciele będą również pracować.

W najgorszych miesiącach po odliczeniu wydatków związanych z prowadzeniem gabinetu właścicielowi gabinetu pozostanie ok. 1000 zł, z kolei w sezonie zarobki mogą przekraczać nawet 14 tys. zł.

Reasumując okazuje się, że biznes kosmetyczny jest bardzo opłacalny, ale tylko dla osób wytrwałych, które są w stanie poświęcić nawet kilkanaście miesięcy aż do uzyskania płynności finansowej.